Aktuality z výjezdů

volání na linku 155

06.06.2016

Telefonní linka 155 je jedním z národních čísel tísňového volání, a slouží občanům v případech život ohrožujících stavů. Při vytočení tohoto čísla z kteréhokoliv místa České republiky je volající spojen na operační středisko zdravotnické záchranné služby v příslušném kraji. Volání na tísňovou linku je zdarma a číslo se vždy používá bez předvolby.

Kdy volat

Linku 155 je možné využít k přivolání záchranné služby vždy, pokud došlo k vážné poruše zdraví či přímému ohrožení lidského života. Jedná se především o stavy a situace, jako jsou poruchy vědomí, dechu a krevního oběhu, dále události s velkou krevní ztrátou, dopravní nehody a úrazy. Na linku 155 je správné zavolat i v případě, kdy není závažnost stavu pacienta zcela jasná. Operátorky a operátoři tísňových linek jsou kvalifikovaní zdravotníci, kteří pomohou situaci správně posoudit a najít pro pacienta nejlepší řešení.

Jestliže však pacient trpí dlouhodobými obtížemi či chronickým onemocněním bez náhlého a závažného zhoršení jeho zdravotního stavu, je možné využít některé ze zdravotnických  informačních linek, kontaktovat praktického lékaře nebo Lékařskou pohotovostní službu.

Co je potřeba sdělit

Při volání na tísňovou linku 155, je potřebné znát několik základních skutečností.

Poskytování těchto údajů není zbytečným zdržováním, protože operátor/ka musí výzvu vyhodnotit a rozhodnout o vyslání správné posádky. Spolupráce volajícího s operátorem je pro rychlý příjezd kvalifikované pomoci velmi důležitá.

Mezi nutné informace patří:

-          Místo události (přesná lokalizace zajistí rychlý příjezd pomoci k pacientovi, nejvhodnější je adresný bod – město (obec), ulice a číslo popisné)

-          Co se stalo (jednoduchý popis události na místě - toho co vidíte)

-          Kdo je postižený (přibližný věk nemocného, příjmení pacienta pokud je známo)

 

Po skončení hovoru je důležité telefon nevypínat ani neblokovat dalšími hovory; operační středisko může volajícího v případě potřeby znovu kontaktovat. Jestliže se stav postiženého po skončení hovoru výrazně změní, je správné nečekat až na příjezd sanitky, ale volat znovu 155. Pokud operátor/ka telefonicky navádí k poskytování první pomoci pacientovi do příjezdu sanitky, měl by se volající přesně řídit danými pokyny. Tato pomoc před příjezdem posádky ZZS může být pro postiženého životně důležitá.

 

155 nebo 112?

Linky 112 jsou obsluhovány Hasičským záchranným sborem ČR. Volání se zdravotnickou problematikou musí být proto přepojena na linku 155, což představuje vždy jisté zdržení. Linku 112 je však na druhou stranu možno volat i bez vložené SIM karty, operátoři ovládají několik světových jazyků a v případě, že neznáte svou polohu, mohou Váš mobilní telefon lokalizovat v terénu.

Je-li tedy nutno přivolat zdravotnickou záchrannou službu k událostem s postižením zdraví, doporučujeme vždy používat linku 155.

Podpora pro volání

S přivoláním zdravotnické záchranné služby může v některých situacích pomoci také mobilní aplikace "Záchranka". Hlavní předností nové mobilní aplikace je využití schopností tzv. chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesného místa události při zásahu v terénu. Volání na linku 155 a odeslání informací o poloze je provedeno stisknutím jediného tlačítka. Volající je spojen na operační středisko záchranné služby příslušného kraje. Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datové věty či pomocí SMS přímo do informačního systému patřičné krajské záchranné služby. Nově byla aplikace upravena tak, aby umožňovala plnohodnotné využití i uživatelům se zrakovým handicapem. Integrováním podpory odečítacích funkcí a přidáním zvukových instrukcí je tak nyní systém dostupný opravdu pro každého. Aplikace za dobu své funkčnosti (3 měsíce) již v několika případech pomohla správně lokalizovat událost po celé ČR.

výstava ZZS JMK - Blansko

04.05.2016

Dne 5.5.2016 zahajuje ZZS JMK na Blanensku výstavu o činnosti jednotné ZZS v podmínkách Jihomoravského kraje. Výstava bude přístupná v nemocnici Blansko, Sadová 33,  ve vstupní hale “U motýla“ Pro veřejnost zde bude až do 16. 5. 2016. Následně bude přesunuta do Boskovic, kde bude od 18.5. do 29.5.2016.

další zachráněný systémem AED

02.05.2016

Na konci dubna došlo v obci na Brněnsku k náhlé zástavě oběhu u velice mladého muže. Operátor linky 155 okamžitě zajistil vyslání výjezdového prostředku ZZS a na místě události byla shodou okolností zdravotní sestra,která zahájila resuscitaci. Pracovníci krajského operačního střediska správně zareagovali na dostupnost first respondera a okamžitě jej aktivovali. Na místo byl ve spolupráci s KOPIS vyslán profesionální tým hasičů, kteří ihned po příjezdu převzali resuscitaci a použili AED,které zajistilo hned dva defibrilační výboje. Na místo k probíhající resuscitaci za pomocí AED přijíždí tým ZZS a společnými silami všech zachránců se podařilo u mladého muže obnovit krevní oběh. Muž se následně probírá k vědomí a je transportován do fakultní nemocnice u sv. Anny k následné péči. Na tomto případu se opět ukázalo,jak důležitý je systém pološného rozmístění AED v Jihomoravském kraji. Díky němu byl další, tentokráte velice mladý muž po resuscitaci v terénu transportován do zdravotnického zařízení nejen s obnovením životních funkcí , ale zcela bez neurologických následků. ZZS JMK děkuje všem, kteří se na záchraně mladíka podíleli. Šlo o vzorovou situaci, kdy došlo k spatřené zástavě oběhu, na místě byl člověk schopný poskytnout adekvátní první pomoc, operátorem byl vyslán first responder s AED, před příjezdem ZZS byla poskytovaná výborná resuscitace hasiči za podpory AED, AED doporučilo a podalo výboj a tým ZZS odvedl opět profesionální výkon. Další AED v našem systému si může připsat zachráněný život!

dopravní nehoda kamionu Brno

13.04.2016

K hrozivě vypadající nehodě vyjížděli ve středu týmy ZZS. Při střetu dvou kamiónu došlo k demolici kabiny řidiče jednoho z vozů. I když nehoda vypadala dramaticky byl muž při vědomí a utrpěl povrchové poranění hlavy. Zasahující týmy jej ošetřily a transportovaly do FN Brno.

úraz el. proudem Hodonín

12.04.2016

Tým RLP z Hodonína zasahoval u zranění mladého muže v Hodoníně. Mladík byl zasažen proudem vysokého napětí a utrpěl velice závažné popáleniny. Zasahující tým musel mladíka z důvodu velké bolestivosti poranění a závažnosti stavu uvést do umělého spánku a napojit jej na umělou plicní ventilaci. Po zajištění pacienta a ošetření popálených ploch  byl zraněný mladík předán týmu letecké záchranné služby, který jej za stálé lékařské péče transportoval do Fakultní nemocnice Brno na popáleninové centrum.

anonymní výhrůžka nástražného výbušného systému

23.03.2016

ZZS JMK musela na základě anonymního telefonátu o nastražení výbušného systému v nespecifikované budově ZZS evakuovat výjezdové posádky a aktivovat záložní operační středisko. Na místě zasahovala Policie ČR , která postupně umožňovala návrat pracovníkům ZZS na jednotlivá výjezdová stanoviště. Během celé této mimořádné události byla zajištěna péče o pacienty v Jihomoravském kraji.

ostré využití aplikace Záchranka

10.03.2016

Dne 10. 3. 2016 došlo k historicky první aktivaci záchranné služby přes novou celorepublikovou aplikaci ZÁCHRANKA. Muž, staršího věku v Brně na ulici zkolaboval a došlo u něj následně k poranění kyčle. Duchaplný kolemjdoucí využil aplikaci a došlo k odeslání jeho polohy na Krajské zdravotnické operační středisko JMK,  operátor linky 155 tedy znal ihned místo události a při hovoru doplnil informace o zraněném. Následně byl vyslán vůz RZP a pacient byl po nutném zajištění transportován do zdravotnického zařizení. Tímto se potvrdila funkčnost této aplikace a dokázala jak může být velmi užitečná v případě nutnosti ZZS. Znovu upozorňujeme, že aplikace neslouží k aktivaci ZZS přes sms, ale je nutné vždy volat tísňovou linku 155. Sms odchází automaticky s polohou volajícího, ale vždy je nutné mluvit s operátorem tisňové linky 155!!!!

  • Aplikace byla na Google Play a App Store dostupná od 8.3. do tohoto okamžiku evidujeme více jak 25 000 úspěšných registrací.
  • Celkový počet stažení je nyní cca 19 000 pro OS Android a cca 6 000 pro iOS.
  • Počet uživatelů roste nyní každou hodinu o cca 400
  • Na Apple App Store je nyní aplikace Záchranka nejstahovanější aplikací v ČR - v aplikacích Zdarma je nyní hodnocena jako nejlepší bezplatná aplikace

Na Google Play je situace stejná - Aplikace Záchranka je nyní nejlepší bezplatná aplikace


těžké ranní nehody - JMK aktuálně

23.02.2016

Dnes ráno došlo k dvěma těžkým nehodám. Jedna se stala na Hodonínsku, kde se střetl kamion s osobním automobilem. Osobě v osobním automobilu nebylo možné pomoci a došlo k úmrtí. Další osoba byla zraněna lehce.

Další nehodu, tentokrát autobusu a osobního auta řešila ZZSJMK u Rohlenky u Brna. Na místě zasahovala LZS, výjezdové týmy ZZS , HZS a PČR.  Řidič osobního automobilu byl ve vozidle zaklíněn více než 30 min. Byl vyprošťován hasiči za soustavné péče o jeho zdravotní stav , kterou zajišťoval tým LZS. Pacient byl po vyproštění uveden do umělého spánku a následně transportován na Urgentní příjem FN Brno. Další dva spolujezdci z automobilu byli také zranění. Jeden utrpěl zranění střední těžké a byl transportován na UP FN Brno. Druhý lehké zranění a ten byl převezen také do FN Brno.

požár bytového domu - Boskovice

09.02.2016

Zdravotnická záchranná služba zasahovala u požáru bytového domu v Boskovicích. Ve spolupráci s hasiči bylo možno následně ošetřit dva muže. Oba utrpěli velice závažné nadýchání splodinami hoření a jednomu z nich musel lékař na místě zajistit dýchací cesty intubací a napojit jej na umělou plicní ventilaci. Druhý muž byl již při vědomí a dostatečně si sám dýchal. Oba pacienty jsme následně transportovali do FN Brno k následné péči.

zranění speleologa -Holštějn

23.01.2016

Operátorky přijaly v sobotu večer výzvu o pádu speleologa z 6 m výšky v jeskyni nacházející se asi 25 m pod povrchem. Vzhledem k technické náročnosti vyproštění pacienta na místě spolupracovaly složky IZS. Během vyprošťování byl pacientovi zajištěn nutný tepelný komfort , protože hrozilo další komplikování stavu podchlazením. Po celou dobu záchranných prací byl muž při vědomí a utrpěl poranění dolní končetiny. Po vyproštění byl následně transportován na Urgentní příjem FN Brno.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 95 další

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z vjezd?