OPZ

Aktuality z výjezdů

Dnešek je Dnem Linky 155

15.05.2017

V průměru přibližně každých patnáct sekund zazvoní na některém ze zdravotnických operačních středisek Zdravotnické záchranné služby tísňová linka 155 a zhruba každých třicet sekund vyjíždí z jedné z více než 300 výjezdových základen v České republice vozidlo zdravotnické záchranné služby k více než milionu výjezdů za rok. 365 dní v roce, sedm dní v týdnu, 24 hodin denně je zde funkční systém zdravotnické záchranné služby.

Náročnou a záslužnou práci operátorek, operátorů i záchranářů a záchranářek v terénu, bychom chtěli připomenout celostátní společnou akcí - Dnem Linky 155. Věříme, že si zdravotničtí záchranáři připomenutí své práce zaslouží stejně jako jejich kolegové v integrovaném záchranném systému.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi těmi, kdo pomoc zdravotníků potřebují a záchranáři, kteří ji poskytují. Jsme totiž na funkčnost našeho systému právem hrdi a právě specializovaná tísňová linka 155 tento systém symbolizuje, když zprostředkuje přímý přístup veřejnosti ke zdravotnickému operátorovi.

I díky tomu, že na "druhé straně" tísňové linky jsou zdravotníci - specialisté (což není samozřejmostí ani v řadě mnohem bohatších zemí), jsou výsledky našich záchranných služeb takové, jaké jsou - jedny z nejlepších na světě.

Není například náhodou, že (díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence) je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace nemocným stiženým náhlou zástavou oběhu, což zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení postiženého.

Zdravotnické záchranné služby v České republice jsou zřizovány na základě zákona o Zdravotnické záchranné službě jednotlivými kraji, aby jejich organizace co nejlépe reflektovala regionální specifika při zachování jednotné organizační struktury, materiálně technického a personálního vybavení. Po funkční stránce však tvoří zdravotnické záchranné služby v rámci IZS celek, který hranice krajů nerozlišuje. Hmatatelným důkazem tohoto tvrzení je nejen každodenní rutinní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i jednotná podpora aplikace "Záchranka", jejíž využití podporují bez výjimky všechny krajské záchranné služby a Česká republika je tak jedním mála států na světě, která podobný, celostátně jednotný systém pro přesné přivolání pomoci, provozuje.

I to by mělo demonstrovat společné připomenutí Dne Linky 155 všemi zdravotnickými záchrannými službami v ČR.

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského  kraje zahájila provoz centralizovaného krajského operačního pracoviště 1.5.2006. Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS) je centrem, které nepřetržitě řídí činnost všech výjezdových týmů zdravotnické záchranné služby působících na území Jihomoravského kraje.

Krajské zdravotnické operační středisko při své činnosti především:

  • přijímá a vyhodnocuje tísňové výzvy k zásahu při náhle vzniklém ohrožení života nebo závažném zhoršení zdravotního stavu a předává je k realizaci výjezdovým týmům ZZS včetně letecké záchranné služby, a to i v podmínkách hromadného výskytu postižení zdraví,
  • zajišťuje další komunikaci v telefonních, radiových a datových sítích včetně komunikace s výjezdovými týmy při jejich navigaci v terénu a s nemocnicemi při avizování nadcházejícího příjezdu transportovaného pacienta,
  • organizuje a zajišťuje sekundární (mezinemocniční) popř. repatriační převozy pacientů, u nichž je i během převozu třeba intenzivní nebo resuscitační péče,
  • soustřeďuje informace o volných lůžkách na odděleních neodkladné péče,
  • zajišťuje rychlou přepravu odebraných orgánů určených k transplantaci, popř. potencionálních příjemců těchto orgánů, nelze-li takovou přepravu zajistit stejně rychle jiným způsobem,
  • zajišťuje rychlou přepravu odborníků, popř. léčivého přípravku, krve nebo jejího derivátu, biologického materiálu či zdravotnického prostředku v situaci, kdy příslušné zdravotnické zařízení potřebným odborníkem či materiálem, nezbytným k zahájení nebo pokračování neodkladné péče, momentálně nedisponuje,
  • v případě potřeby spolupracuje s operačními středisky ZZS jiných krajů,
  • ve své činnosti kooperuje i s dalšími složkami integrovaného záchranného systému – IZS (hasiči, policie, armáda aj.), jakož i s lékařskou službou první pomoci a dopravní zdravotnickou službou,
  • ve vhodných případech poskytuje rady a návod k provedení laické neodkladné resuscitace či jiného způsobu první pomoci - TANR (telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace), TAPP (telefonicky asistovaná první pomoc).

Více informací o aktuálních počtech hovorů v rámci JmK bude k dispozici na Dni otevřených dveří dne 15.5.2017. Otevřeny budou pro veřejnost všechny základy v čase od 9.00-17.00 hod.

Novinářům bude k dispozici na VZ v Bohunicích pro individuální dotazy v 10.00 a 11:00 hod tisková mluvčí MUDr. Barbora Truksová Zuchová (kontakt:724 945 383).

DN 202.km D1

25.04.2017

Život jednoho člověka si vyžádala dnešní hromadná nehoda na 202.km dálnice D1 ve směru na Vyškov. Na místě zasahovaly pozemní posádky ZZS JmK i LZS. Vážně zraněného muže středního věku z havarované dodávky vyprostili hasiči, lékař spolu se zdravotnickými záchranáři ihned započali s resuscitací, ta byla ale po 20ti minutách ukončena jako neúspěšná.

Při domácím porodu dnes ráno zemřelo novorozeně

20.04.2017

Při domácím porodu dnes ráno zemřelo novorozeně. Při příjezdu ZZS již bylo dítě porozené, avšak ve velmi vážném stavu, který vyústil až v zástavu oběhu. Tento stav se i přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci dítěte posádkou ZZS nepodařilo zvrátit. Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem, a to včetně neonatologa specialisty. Matka byla posádkou s lékařem ošetřena, zaléčena a ve velmi vážném stavu transportována do nemocnice k hospitalizaci. Je to další důkaz toho, že domácí porody mohou dopadnou velmi tragicky a pokud se vyskytnou komplikace, je prakticky nemožné, je doma zvládnout. Dnešní tragický případ, který už řeší Policie ČR, by měl být důrazným varováním i pro tzv. alternativní matky /rodiče.

Poslední finálový zápas Komety

20.04.2017

Poslední finálový zápas hokejové Komety se i přes zvýšený počet lidí v ulicích Brna obešel bez výrazných problémů. Inspektor provozu v terénu ošetřil pouze dva lekce zraněné. K jedinému vážnějšímu případu vysílalo operační středisko posádky RZP a RV v 0.30 hodin. Bylo hlášeno bezvědomí mladého muže v ulici Nádražní. Při příjezdu posádek byl pacient při vědomí, utrpěl otřes mozku a lehké poranění hlavy. Protože jevil silné známky opilosti, byl po poskytnutí první pomoci za asistence MP transportován na chirurgickou ambulanci FN na Pekařské.

Tragická DN - Břeclav

17.04.2017

V neděli krátce po 21.hodině přijalo KZOS výzvu k vážné dopravní nehodě v Břeclavi s pěti zraněnými osobami. Operátorka na místo ihned vyslala 1 posádku RLP a 2 posádky RZP. Při příjedu první posádky už PČR prováděla resuscitaci sražené chodkyně. Žena středního věku utrpěla mnohočetná zranění neslučitelná se životem, přivolaní zdravotníci KPR ukončili a lékař na místě konstatoval úmrtí pacientky. Další 4 mladí lidé, kteří cestovali OA, utrpěli většinou lehká, v jednom případě středně těžká, poranění. Posádky je po ošetření převezly do břeclavské nemocnice. Testy odhalily přítomnost alkoholu v krvi u některých účastníků DN.

Tragické pondělní dopoledne

10.04.2017

Během pondělního dopoledne vyjížděla ZZS JmK hned k několika tragickým případům... Krátce před desátou hodinou byla na KZOS nahlášena vážná nehoda na D1 poblíž obce Javůrek. Osobní automobil tam ve vysoké rychlosti narazil do kamionu a zůstal zaklíněný. Ve voze byla vážně zraněna mladá žena. Přivolaná lékařka spolu se zdravotnickými záchranáři poskytli pacientce, která utrpěla vážné poranění hlavy, kompletní přednemocniční péči včetně zajištění dýchacích cest a následně ženu v kritickém stavu transportovali na urgentní příjem FN v Bohunicích. Druhý z pacientů, mladý muž, utrpěl pouze lehké poranění dolní končetiny a byl po ošetření převezen na traumatologii.

Ve stejnou dobu zasahovala posádka RLP v Březině na Blanensku. Muž středního věku vlezl do nezajištěného asi 3 metry hlubokého výkopu a zavalila jej zemina s kamením. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Po vyproštění muže lékařka konstatovala smrt. Pacient utrpěl mnohočetná zranění neslučitelná se životem, kterým ihned podlehl. Na místo byla povolána pomoc psychologa pro svědky tragické události.

Po desáté hodině pak byla ZZS JmK volána k případu pádu stromu na člověka. Při práci v lese u Jevíčka spadla koruna stromu na záda muži středního věku. Nehoda se stala v nepřístupném lesním terénu, záchranáři proto museli odstavit sanitu a pokračovat k pacientovi asi půl kilometru pěšky. Zraněný byl při vědomí, kvůli podezření na vážné poranění pacienta převzala LZS Olomouckého kraje a dál jej transportovala do traumacentra FN v Olomouci. Na místě zasahovala RZP z Velkých Opatovic, RV z Moravské Třebové a LZS Olomouc.

Složky IZS cvičily záchranu cestujících z havarovaného letounu

23.03.2017

Letadlo L410 pojíždí po dojezdové dráze brněnského letiště. Náhle dojde ke střetu s letištním autobusem, který se vyhýbá parkujícímu letadlu na odbavovací ploše. Při nárazu je zlomeno pravé křídlo letadla a letoun začne hořet. Zalarmovány jsou všechny složky IZS, které spolupracují na záchraně cestujících.. Takový byl scénář dnešního taktického cvičení složek IZS. Jeho cílem bylo ověřit schopnosti velitelů jednotek PO v řízení sil a prostředků při mimořádné události letecké nehody, jejich koordinace a seznámení cvičících záchranářů s problematikou zásahu v areálu letiště Brno.

Fiktivní hromadné neštěstí se odehrálo ve 13 hodin v areálu Letiště Tuřany. Na místo jako první dorazily jednotky HZS, které začaly s hašení letounu. Následovalo je celkem 13 posádek ZZS JmK, které postupně ošetřily 50tku pacientů. Zraněné zdravotníci třídili dle úrovně postižení zdraví a rozváželi do brněnských nemocnic a do Vyškova podle priorit odsunu. Jeden z cestujících na místě zraněním podlehl. 18 cestujících utrpělo těžká poranění a bylo transportováno převážně na simulovaný urgentní příjem na požární stanici Brno-Líšeň. Pro převoz lehce zraněných pacientů byl vyčleněn autobus. Přímo na brněnském letišti bylo zřízeno mobilní operační středisko.

Taktické cvičení složek IZS v areálu letiště

22.03.2017

Dne 23.3.ve 13 hodin začalo taktické cvičení složek IZS JMK. Akce se koná v areálu brněnského letiště, kam veřejnost ani média po celou dobu jejího konání nebudou mít přístup. V souvislosti se cvičením můžete očekávat zvýšený pohyb vozidel zasahujících složek v okolí letiště. Podrobnosti budou k dispozici po ukončení cvičení.

DN Moravský Písek

08.03.2017

U kuriózní dopravní nehody v Moravském Písku zasahovala v pátek 3.3. 2017 kolem 13.hod odpoledne ZZS JmK. Nákladní auto, které převáželo na korbě bagr, se nevešlo pod viadukt a bagr se z přívěsu sesunul rovnou na osobní auto projíždějící v protisměru. Svědkem nehody byl inspektor provozu, který ihned kontaktoval KZOS a zároveň pacientovi poskytl první ošetření. Řidič OA utrpěl pouze lehká poranění a přivolaná RZP jej následně transportovala na do kyjovské nemocnice na chirurgickou ambulanci.

Záchrana speleologa na Blanensku

06.03.2017

Na záchraně profesionálního speleologa, který v neděli uvízl hluboko v jeskynním komínu nedaleko Výpustku, spolupracovala ZZS JmK spolu se speleologickými záchranáři a HZS.  Muž měl dolní končetinu zavalenou velkým kamenem. Jeho vyprošťování a transport podzemím ven z jeskyně trval 6 hodin, po tu dobu mu poskytoval první pomoc lékař speleologické záchranné služby, který muži zajistil i nutný tepelný komfort. Zraněného si poté převzal do péče lékař a zdravotničtí záchranáři ZZS JmK, kteří mu poskytli další přednemocniční péči, sanitkou jej převezli k vrtulníku, který ho následně transportoval na urgentní příjem FN v Bohunicích. Pacient byl po celou dobu při vědomí, utrpěl ale vážné poranění dolní končetiny.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 100 další

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů