OPZ Kooperativa

Aktuality z výjezdů

Poslední finálový zápas Komety

20.04.2017

Poslední finálový zápas hokejové Komety se i přes zvýšený počet lidí v ulicích Brna obešel bez výrazných problémů. Inspektor provozu v terénu ošetřil pouze dva lekce zraněné. K jedinému vážnějšímu případu vysílalo operační středisko posádky RZP a RV v 0.30 hodin. Bylo hlášeno bezvědomí mladého muže v ulici Nádražní. Při příjezdu posádek byl pacient při vědomí, utrpěl otřes mozku a lehké poranění hlavy. Protože jevil silné známky opilosti, byl po poskytnutí první pomoci za asistence MP transportován na chirurgickou ambulanci FN na Pekařské.

Tragická DN - Břeclav

17.04.2017

V neděli krátce po 21.hodině přijalo KZOS výzvu k vážné dopravní nehodě v Břeclavi s pěti zraněnými osobami. Operátorka na místo ihned vyslala 1 posádku RLP a 2 posádky RZP. Při příjedu první posádky už PČR prováděla resuscitaci sražené chodkyně. Žena středního věku utrpěla mnohočetná zranění neslučitelná se životem, přivolaní zdravotníci KPR ukončili a lékař na místě konstatoval úmrtí pacientky. Další 4 mladí lidé, kteří cestovali OA, utrpěli většinou lehká, v jednom případě středně těžká, poranění. Posádky je po ošetření převezly do břeclavské nemocnice. Testy odhalily přítomnost alkoholu v krvi u některých účastníků DN.

Tragické pondělní dopoledne

10.04.2017

Během pondělního dopoledne vyjížděla ZZS JmK hned k několika tragickým případům... Krátce před desátou hodinou byla na KZOS nahlášena vážná nehoda na D1 poblíž obce Javůrek. Osobní automobil tam ve vysoké rychlosti narazil do kamionu a zůstal zaklíněný. Ve voze byla vážně zraněna mladá žena. Přivolaná lékařka spolu se zdravotnickými záchranáři poskytli pacientce, která utrpěla vážné poranění hlavy, kompletní přednemocniční péči včetně zajištění dýchacích cest a následně ženu v kritickém stavu transportovali na urgentní příjem FN v Bohunicích. Druhý z pacientů, mladý muž, utrpěl pouze lehké poranění dolní končetiny a byl po ošetření převezen na traumatologii.

Ve stejnou dobu zasahovala posádka RLP v Březině na Blanensku. Muž středního věku vlezl do nezajištěného asi 3 metry hlubokého výkopu a zavalila jej zemina s kamením. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Po vyproštění muže lékařka konstatovala smrt. Pacient utrpěl mnohočetná zranění neslučitelná se životem, kterým ihned podlehl. Na místo byla povolána pomoc psychologa pro svědky tragické události.

Po desáté hodině pak byla ZZS JmK volána k případu pádu stromu na člověka. Při práci v lese u Jevíčka spadla koruna stromu na záda muži středního věku. Nehoda se stala v nepřístupném lesním terénu, záchranáři proto museli odstavit sanitu a pokračovat k pacientovi asi půl kilometru pěšky. Zraněný byl při vědomí, kvůli podezření na vážné poranění pacienta převzala LZS Olomouckého kraje a dál jej transportovala do traumacentra FN v Olomouci. Na místě zasahovala RZP z Velkých Opatovic, RV z Moravské Třebové a LZS Olomouc.

Složky IZS cvičily záchranu cestujících z havarovaného letounu

23.03.2017

Letadlo L410 pojíždí po dojezdové dráze brněnského letiště. Náhle dojde ke střetu s letištním autobusem, který se vyhýbá parkujícímu letadlu na odbavovací ploše. Při nárazu je zlomeno pravé křídlo letadla a letoun začne hořet. Zalarmovány jsou všechny složky IZS, které spolupracují na záchraně cestujících.. Takový byl scénář dnešního taktického cvičení složek IZS. Jeho cílem bylo ověřit schopnosti velitelů jednotek PO v řízení sil a prostředků při mimořádné události letecké nehody, jejich koordinace a seznámení cvičících záchranářů s problematikou zásahu v areálu letiště Brno.

Fiktivní hromadné neštěstí se odehrálo ve 13 hodin v areálu Letiště Tuřany. Na místo jako první dorazily jednotky HZS, které začaly s hašení letounu. Následovalo je celkem 13 posádek ZZS JmK, které postupně ošetřily 50tku pacientů. Zraněné zdravotníci třídili dle úrovně postižení zdraví a rozváželi do brněnských nemocnic a do Vyškova podle priorit odsunu. Jeden z cestujících na místě zraněním podlehl. 18 cestujících utrpělo těžká poranění a bylo transportováno převážně na simulovaný urgentní příjem na požární stanici Brno-Líšeň. Pro převoz lehce zraněných pacientů byl vyčleněn autobus. Přímo na brněnském letišti bylo zřízeno mobilní operační středisko.

Taktické cvičení složek IZS v areálu letiště

22.03.2017

Dne 23.3.ve 13 hodin začalo taktické cvičení složek IZS JMK. Akce se koná v areálu brněnského letiště, kam veřejnost ani média po celou dobu jejího konání nebudou mít přístup. V souvislosti se cvičením můžete očekávat zvýšený pohyb vozidel zasahujících složek v okolí letiště. Podrobnosti budou k dispozici po ukončení cvičení.

DN Moravský Písek

08.03.2017

U kuriózní dopravní nehody v Moravském Písku zasahovala v pátek 3.3. 2017 kolem 13.hod odpoledne ZZS JmK. Nákladní auto, které převáželo na korbě bagr, se nevešlo pod viadukt a bagr se z přívěsu sesunul rovnou na osobní auto projíždějící v protisměru. Svědkem nehody byl inspektor provozu, který ihned kontaktoval KZOS a zároveň pacientovi poskytl první ošetření. Řidič OA utrpěl pouze lehká poranění a přivolaná RZP jej následně transportovala na do kyjovské nemocnice na chirurgickou ambulanci.

Záchrana speleologa na Blanensku

06.03.2017

Na záchraně profesionálního speleologa, který v neděli uvízl hluboko v jeskynním komínu nedaleko Výpustku, spolupracovala ZZS JmK spolu se speleologickými záchranáři a HZS.  Muž měl dolní končetinu zavalenou velkým kamenem. Jeho vyprošťování a transport podzemím ven z jeskyně trval 6 hodin, po tu dobu mu poskytoval první pomoc lékař speleologické záchranné služby, který muži zajistil i nutný tepelný komfort. Zraněného si poté převzal do péče lékař a zdravotničtí záchranáři ZZS JmK, kteří mu poskytli další přednemocniční péči, sanitkou jej převezli k vrtulníku, který ho následně transportoval na urgentní příjem FN v Bohunicích. Pacient byl po celou dobu při vědomí, utrpěl ale vážné poranění dolní končetiny.

Tragický střet tramvaje s chodcem

24.02.2017

U tragického střetu tramvaje s chodcem u Ústředního hřbitova včera v podvečer zasahovala ZZS JmK. Vůz DPMB ležícího chodce přejel. Mladý muž utrpěl vážná mnohočetná zranění včetně dvelmi vážných poranění dolních končetin. Lékař spolu se zdravotnickými záchranáři zraněnému poskytli kompletní přednemocniční péči, zajistili mu dýchací cesty a napojili jej na umělou plicní ventilaci. V kritickém stavu následně pacienta převezli na urgentní příjem FN v Bohunicích.

Napsali o nás...

14.02.2017

Úspěšná resuscitace ve spolupráci s hasiči - Novosedly

31.01.2017

Poslední den v lednu přijalo operační středisko ZZS JmK tísňovou výzvu o náhlém bezvědomí muže v obci Novosedly. Operátorka zahájila s volajícími ihned telefonicky asistovanou resuscitaci a současně vyslala tým ZZS.  Operační středisko ZZS ihned aktivovalo záchranný řetězec first respondera s AED. Pro tuto adresu byla nejbližší dostupná pomoc first respondera prostřednictvím jednotky SDH Drnholec a proto KOPIS HZS JmK ihned vyslal tuto jednotu. Hasiči po příjezdu na místo převzali resuscitaci a použili automatizovaný externí defibrilátor, který vyhodnotil srdeční aktivitu jako vhodnou k podání výboje. Hasiči prováděli kvalitní resuscitaci za pomocí AED, rozšířenou o ventilaci pomocí ambuvaku a kyslíku. Druhý výboj byl úspěšný a u pacienta došlo k obnovení oběhu. Zdravotnická záchranná služba přijela k pacientovi, který díky rychlé pomoci všech zachránců již byl po úspěšné resuscitaci. Náš tým pacienta převzal do péče a následně jej transportoval na koronární jednotku do Brna. Tento případ je jen dalším dokladem důležitosti systému rozšíření AED v JmK, kterému se ZZS intenzivně věnuje. Díky včasné aktivaci pomoci a kvalitní resuscitaci za pomoci AED se již podařilo zachránit mnoho životů a právě tento pacient je dalším z řady osob zresuscitovaných ještě před příjezdem ZZS. Všem, kteří přispěli za záchranu pacienta, patří poděkování.

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů