OPZ Kooperativa

Aktuality z výjezdů

Složky IZS cvičily záchranu cestujících z havarovaného letounu

23.03.2017

Letadlo L410 pojíždí po dojezdové dráze brněnského letiště. Náhle dojde ke střetu s letištním autobusem, který se vyhýbá parkujícímu letadlu na odbavovací ploše. Při nárazu je zlomeno pravé křídlo letadla a letoun začne hořet. Zalarmovány jsou všechny složky IZS, které spolupracují na záchraně cestujících.. Takový byl scénář dnešního taktického cvičení složek IZS. Jeho cílem bylo ověřit schopnosti velitelů jednotek PO v řízení sil a prostředků při mimořádné události letecké nehody, jejich koordinace a seznámení cvičících záchranářů s problematikou zásahu v areálu letiště Brno.

Fiktivní hromadné neštěstí se odehrálo ve 13 hodin v areálu Letiště Tuřany. Na místo jako první dorazily jednotky HZS, které začaly s hašení letounu. Následovalo je celkem 13 posádek ZZS JmK, které postupně ošetřily 50tku pacientů. Zraněné zdravotníci třídili dle úrovně postižení zdraví a rozváželi do brněnských nemocnic a do Vyškova podle priorit odsunu. Jeden z cestujících na místě zraněním podlehl. 18 cestujících utrpělo těžká poranění a bylo transportováno převážně na simulovaný urgentní příjem na požární stanici Brno-Líšeň. Pro převoz lehce zraněných pacientů byl vyčleněn autobus. Přímo na brněnském letišti bylo zřízeno mobilní operační středisko.

Taktické cvičení složek IZS v areálu letiště

22.03.2017

Dne 23.3.ve 13 hodin začalo taktické cvičení složek IZS JMK. Akce se koná v areálu brněnského letiště, kam veřejnost ani média po celou dobu jejího konání nebudou mít přístup. V souvislosti se cvičením můžete očekávat zvýšený pohyb vozidel zasahujících složek v okolí letiště. Podrobnosti budou k dispozici po ukončení cvičení.

DN Moravský Písek

08.03.2017

U kuriózní dopravní nehody v Moravském Písku zasahovala v pátek 3.3. 2017 kolem 13.hod odpoledne ZZS JmK. Nákladní auto, které převáželo na korbě bagr, se nevešlo pod viadukt a bagr se z přívěsu sesunul rovnou na osobní auto projíždějící v protisměru. Svědkem nehody byl inspektor provozu, který ihned kontaktoval KZOS a zároveň pacientovi poskytl první ošetření. Řidič OA utrpěl pouze lehká poranění a přivolaná RZP jej následně transportovala na do kyjovské nemocnice na chirurgickou ambulanci.

Záchrana speleologa na Blanensku

06.03.2017

Na záchraně profesionálního speleologa, který v neděli uvízl hluboko v jeskynním komínu nedaleko Výpustku, spolupracovala ZZS JmK spolu se speleologickými záchranáři a HZS.  Muž měl dolní končetinu zavalenou velkým kamenem. Jeho vyprošťování a transport podzemím ven z jeskyně trval 6 hodin, po tu dobu mu poskytoval první pomoc lékař speleologické záchranné služby, který muži zajistil i nutný tepelný komfort. Zraněného si poté převzal do péče lékař a zdravotničtí záchranáři ZZS JmK, kteří mu poskytli další přednemocniční péči, sanitkou jej převezli k vrtulníku, který ho následně transportoval na urgentní příjem FN v Bohunicích. Pacient byl po celou dobu při vědomí, utrpěl ale vážné poranění dolní končetiny.

Tragický střet tramvaje s chodcem

24.02.2017

U tragického střetu tramvaje s chodcem u Ústředního hřbitova včera v podvečer zasahovala ZZS JmK. Vůz DPMB ležícího chodce přejel. Mladý muž utrpěl vážná mnohočetná zranění včetně dvelmi vážných poranění dolních končetin. Lékař spolu se zdravotnickými záchranáři zraněnému poskytli kompletní přednemocniční péči, zajistili mu dýchací cesty a napojili jej na umělou plicní ventilaci. V kritickém stavu následně pacienta převezli na urgentní příjem FN v Bohunicích.

Napsali o nás...

14.02.2017

Úspěšná resuscitace ve spolupráci s hasiči - Novosedly

31.01.2017

Poslední den v lednu přijalo operační středisko ZZS JmK tísňovou výzvu o náhlém bezvědomí muže v obci Novosedly. Operátorka zahájila s volajícími ihned telefonicky asistovanou resuscitaci a současně vyslala tým ZZS.  Operační středisko ZZS ihned aktivovalo záchranný řetězec first respondera s AED. Pro tuto adresu byla nejbližší dostupná pomoc first respondera prostřednictvím jednotky SDH Drnholec a proto KOPIS HZS JmK ihned vyslal tuto jednotu. Hasiči po příjezdu na místo převzali resuscitaci a použili automatizovaný externí defibrilátor, který vyhodnotil srdeční aktivitu jako vhodnou k podání výboje. Hasiči prováděli kvalitní resuscitaci za pomocí AED, rozšířenou o ventilaci pomocí ambuvaku a kyslíku. Druhý výboj byl úspěšný a u pacienta došlo k obnovení oběhu. Zdravotnická záchranná služba přijela k pacientovi, který díky rychlé pomoci všech zachránců již byl po úspěšné resuscitaci. Náš tým pacienta převzal do péče a následně jej transportoval na koronární jednotku do Brna. Tento případ je jen dalším dokladem důležitosti systému rozšíření AED v JmK, kterému se ZZS intenzivně věnuje. Díky včasné aktivaci pomoci a kvalitní resuscitaci za pomoci AED se již podařilo zachránit mnoho životů a právě tento pacient je dalším z řady osob zresuscitovaných ještě před příjezdem ZZS. Všem, kteří přispěli za záchranu pacienta, patří poděkování.

DN kamionu u Adamova

27.01.2017

K vážně vypadající nehodě kamionu včera vyjížděla posádka RLP Zdravotnické záchranné služby JmK. Vozidlo sjelo nedaleko od Adamova z komunikace, pravou částí kabiny přelomilo strom a poničilo zeď přilehlého stavení. Řidič kamionu byl už při příjezdu posádky mimo vozidlo. Přestože neudával zranění, posádka jej na místě vyšetřila. Nabízený převoz do zdravotnického zařízení k další kontrole a observaci stavu ale muž odmítl.

Bruslař utonul pod ledem Vranovské přehrady

20.01.2017

K záchraně staršího muže, pod kterým se při bruslení probořil led Vranovské přehrady, byly včera vyslány posádky ZZS JmK.  KZOS dostalo výzvu krátce před třetí hodinou odpoledne. Na místo byla vyslána RLP, RZP a na pomoc letěla i LZS. V době příjezdu první posádky se muž nacházel ve velké hloubce, na hladinu jej vytáhli speciálně cvičení hasiči spolu s policisty. Bruslař byl pod vodou asi 50 minut a nejevil známky života. Lékař na místě konstatoval úmrtí v důsledku utonutí.

Převoz morbidně obézního pacienta

17.01.2017

ZZS JmK v pátek 13.1.2017 poprvé "naostro" využila speciálně upravený sanitní vůz pro převoz morbidně obézních pacientů. Muže s hmotností víc jak 250kg transportoval tým složený z lékaře (zaměstnance ZZS a ARO nemocnice Ivančice) a 2 záchranářů z oddělení ARO oblastní nemocnice k vyšetření na plicní kliniku do FN Brno a zpět. Transport proběhl bez komplikací.

Tato upravená sanitka je primárně určená pro transport pacientů s vysoce nebezpečnou nemocí, zároveň je však vybavena speciálními hydraulickými nosítky o vysoké nosnosti, u kterých je možné i zvětšit ložnou plochu.  Díky tomu může ZZS JmK provádět bezpečné transporty pacientů i s velmi vysokou tělesnou hmotností. Sanitka významnou měrou zlepší bezpečnost i komfort nejen přepravovaného pacienta, ale i výjezdové skupiny. Dále je sanitní vůz vybaven filtrací vzduchu z pacientského prostoru. Tato funkce zatím nemusela být využita.

ZZS JmK má XXL sanitní vůz k dispozici od prosince 2016. Jeho pořizovací cena byla 5.537 tisíc Kč a byl financován z krizových peněz a příspěvku JmK.

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů