OPZ Kooperativa

Aktuality z výjezdů

Aktualizované - zásah v jeskyni Lopač

26.11.2016

12.50 hod - Vrtulník a dvě posádky ZZS JmK v těchto chvílích zasahují v Ostrově u Macochy. Několik členů speleologické výpravy spadlo z 1. žebříku do jeskyně Lopač. Podle prvních zpráv posádek jsou na místě 3 zranění lidé. Pacienty se v těchto chvílích snaží vytáhnout na povrch ke vstupu do jeskyně.

 

14.00 hod - Posádky potvrdily celkem tři zraněné. Jeskyňář, který spadl z 30timetrové výšky urtpěl středně těžké poranění břicha, vzhledem k mechanismu zranění je možné předpokládat i další vážnější zranění. Pacient byl LZS transportován na UP FN v Bohunicích. Muž při pádu do jeskyně srazil jestě dva své kolegy. Mladá žena má po pádu z 15ti metrů otřes mozku a středně těžké zranění břicha a DK, posádka RLP ji transportovala na UP FN na Pekařské. Třetího z pacientů, muže po pádu z 10timetrové výšky, převezla posádka bez lékaře se středně těžkým zraněním hrudníku na UP FN v Bohunicích.

Srážka dvou autobusů

02.11.2016

Ke kuriozní dopravní nehodě došlo dnes ráno v ulici Netroufalky, kde havarovaly dva autobusy. Řidič druhého vozu nebrzdila a naboural do autobusu před sebou. Zraněna byla pouze jedna nezletilá slečna, která utrpěla lehké povrchové poranění hlavy. ZZS byla po prvotním ošetření převezena na chirurgickou ambulanci FDN v Brně.

Pád ze stromu

25.10.2016

K těžce zraněnému muži po pádu ze stromu byla dnes volána ZZS JmK. Muž středního věku jištěný na lanech ořezával stromy v arboretu ve Křtinách, když se s ním lano utrhlo a on spadl zhruba z 6ti až 8mi metrů na zem. Utrpěl vážná vícečetná poranění. K pacientovi vyslala operátorka KZOS LZS a také pozemní posádku. Kvůli špatnému počasí ale musel vrtulník předčasně přistát a zraněného muže v přímém ohrožení života nakonec do nemocnice transportovala posádka s lékařem.

DN po srážce OA s kancem

25.10.2016

Posádky ZZS dnes v ranních hodinách zasahovaly u DN v Bystrci v ulici Rakovecká, kde se mladá řidička svým vozem střetla s kancem, následně najela do protisměru a nabourala do dvou OA. Mladá žena utrpěla polytrauma a byla ve velmi vážném stavu transportována na urgentní příjem FN v Bohunicích, stejně tak jako druhá mladá pacientka, jejíž zranění v oblasti páteře byla středně těžká. Zdravotničtí záchranáři na místě ošetřili ještě muže s lehkým poraněním krční páteře a poté jej převezli na pozorování na chirurgickou ambulanci FN Brno. Dítě, které cestovalo v jednom z havarovaných vozů, vyvázlo bez zranění a bylo ponecháno na místě v péči otce.

První výjezd z nové základny ve Znojmě

11.10.2016

Od 17.10.2016 budou posádky ZZS ve Znojmě vyjíždět už z nové výjezdové základny. První sanitka se k pacientovi rozjede z areálu v ulici Pražská v ranní směně, noční provoz z neděle na pondělí bude ještě zajištěn z prostor stávající základny v nemocnici. Vedení organizace i všichni ti, kteří se na realizaci stavby podíleli, přejí znojemským kolegům, ať se jim v novém působišti líbí a dobře pracuje.

Problematické zásahy na Mutěnickém pochodu

09.10.2016

Operátorky KZOS řešily během uplynulého víkendu hned několik problematických výjezdů souvisejících s turistickou zážitkovou akcí Mutěnický pochod. Přestože zde byl během sobotního dne velmi vysoký počet účastníků, čítající tisíce milovníků burčáku, organizátor akce ZZS JmK o jejím konání neinformoval. Zásahy u zraněných tak komplikovala hlavně skutečnost, že dispečink neměl k dispozici žádnou oficiální mapu, kudy bude pochod procházet. Volající tísňovou linku 155 často nedokázali popsat místo, ze kterého volají, ať už proto, že byli pod vlivem alkoholu, anebo proto, že bylo obtížné se mezi vinicemi orientovat. Některé se podařilo lokalizovat díky aplikaci Záchranka, kterou si volající na popud operátorky stáhl, jiné hovory a následné hledání pacientů v terénu ale zabraly i desítky minut. Lékařské i nelékařské posádky na místě ošetřily osm účastníků pochodu, které následně transportovaly do zdravotnických zařízení. Pacienti utrpěli většinou poranění hlavy nebo dolních končetin, jeden silně opilý muž upadl do bezvědomí.

Volby 2016 a výjezdy ZZS JmK

08.10.2016

V souvislosti s probíhajícími volbami do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu ČR byla ZZS JmK volána ke třem případům poškození zdraví. První výzvu přijala operátorka KZOS krátce po pátečním otevření volebních místností. V brněnských Ivanovicích se při odchodu z volební místnosti zranila stará žena. Zakopla na schodech a způsobila si lehké poranění horní končetiny. Posádka RZP pacientku převezla na chirurgickou ambulanci Úrazové nemocnice. Jen o několik minut později vyjížděla nelékařská posádka ke zraněnému starému muži v Břeclavi. I tady šlo o pád staršího voliče, kterého zdravotničtí záchranáři následně převezli na oddělení ORL spádové nemocnice. K nejvážnějšímu případu pak došlo krátce po 17. hodině ve Vyškově-Rychtářově. Stará žena zkolabovala v budově MŠ, kde se konaly volby. V kritickém stavu byla transportována na oddělení ARO Nemocnice Vyškov. Sobotní volební den se obešel bez zranění voličů.

Záchrana muže napadeného býkem

08.10.2016

Vrtulník ZZS JmK dnes pomáhal ve Zlínském kraji při záchraně muže zraněného býkem. Napadení zvířetem se odehrálo v Uherském Ostrohu v areálu JZD. Staršího muže býk přimáčkl a způsobil mu těžké poranění hrudníku. Přivolaný lékař pacienta uvedl do umělého spánku a na řízené plicní ventilaci jej LZS transportovala do traumacentra ve Zlíně.

DN v Pisáreckém tunelu

04.10.2016

K vážně vypadající nehodě v Pisáreckém tunelu dnes v poledne vyjely posádky ZZS JmK. Osobní auto značky Passat tam ve velmi vysoké rychlosti nabouralo do stěny tunelu. Na místo operátorka ihned vyslala RZP,  lékaře ve vozidle rendez-vous  a inspektora provozu. Podle svědků ale tři osoby z místa nehody utekly ještě před příjezdem záchranářů. Posádky ZZS proto nikoho neošetřily a vrátily se na základnu. Tunel byl ihned po nehodě uzavřen v obou pruzích, aby byla zajištěna bezpečnost zasahujících složek.

Podpis smlouvy mezi JmK a Dolním Rakouskem

04.10.2016

Reportáž ORF o podpisu smlouvy mezi JmK a spolkovou zemí Dolní Rakousko, která stanoví pravidla a podmínky přeshraničních zásahů ZZS najdete zde:

https://youtu.be/_TUWWN-LLpg

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů