OPZ Kooperativa

Aktuality z výjezdů

Tragický pád stromu na člověka

05.01.2017

K tragickému pádu stromu na člověka došlo dnes v půl desáté dopoledne poblíž obce Míchov na Blanensku. Operátorka ihned zahájila telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci. Zatímco volající podle jejích rad prováděl nepřímou srdeční masáž, na pomoc už byla vyslána výjezdová skupina RZP a LZS. Posádky byly v místě události do 10ti minut od prvotního volání a převzaly resuscitaci. Přestože poskytly zraněnému mladému muži kompletní přednemocniční péči včetně zajištění dýchacích cest a pacienta oživovaly 45 minut, nepodařilo se jim již obnovit jeho životní funkce a muž na místě zraněním podlehl.

První vzlet modrého vrtulníku

03.01.2017

Modrý vrtulník dnes absolvoval svůj první záchranářský vzlet. LZS v dopoledních hodinách transportovala staršího pacienta ve vážném stavu ze břeclavské nemocnice do FN na Pekařské v Brně. Exkluzivně foto z kabiny vrtulníku během prvního zásahu.

O novém provozovateli vrtulníků pro LZS čtěte zde: http://www.zzsjmk.cz/z-tisk-konferenci-a-zprav#c1666

Silvestrovská noc 2016-2017 v číslech

01.01.2017

ZZS JmK během silvestrovských a novoročních oslav realizovala (18:00 - 6:00) celkem  131 výjezdů. 53x vyjížděly posádky od večerních hodin do půlnoci, 78x pak od půlnoci do rána. Ve srovnání s předchozími roky nejde o nijak závratné číslo (2011-132 akcí, 2012-141 akcí, 2013-183, 2014-153, 2015-137).

Rekordní byl však počet zranění v souvislosti s neopatrným zacházením se zábavní pyrotechnikou. K takovým případům vyjížděly naše posádky během hodiny kolem půlnoci celkem 8x. Poprvé už krátce před půlnocí do Ostopovic, kde byl mladý muž zasažen odpálenou pyrotechnikou do oka. Po ošetření jej ZZS převezla na oční oddělení FN v Bohunicích. Další případy následovaly po půlnoci (2xZN, 1xHO, 3xBV, 1xBK). Většinou šlo o lehká zranění v oblasti očí nebo poranění horních končetin.

V podvečerních hodinách ZZS JmK zasahovala v Rajhradu, kde muž středního věku a stejně stará žena spadli v opilosti do řeky a došlo u nich k podchlazení. Přivolaný lékař spolu se záchranáři je po poskytnutí přednemocniční péče transportovali na interní oddělení FN na Pekařské.

Celkem 34x během noci byla ZZS vyslána k úrazům, většinou v souvisloti s nadměrným požitím alkoholu, kdy si lidé nejčastěji způsobili zranění hlavy anebo končetin.

Brněnské posádky měly jako již tradičně rušnější silvestrovskou službu, na Brno a okolí připadlo celkem 74 akcí (BK-14, BV-12, HO-15, VY-3, ZN-13).

 

 

vánoce 2016

26.12.2016

Vánoční svátky (24.12 - 26.12.2016) znamenaly pro výjezdové skupiny a operační středisko ZZS JMK velké množství práce. Za tyto dny jsme realizovali 765 akcí,což bylo více než minulý rok (685 akcí). Největší část tvořily situace, kdy došlo k interním onemocněním či komplikacím u chronicky nemocných osob, 8 x byla důvodem výjezdů týmu ZZS dopravní nehoda. Těžká nehoda se stala 25.12. na dálnici D2, zraněno bylo závažně 5 osob a bohužel si nehoda vyžádala i smrtelné zranění. V pondělí se zranily tři osoby při čelním střetu dvou automobilů u Branišovic. Dva muži byli se středně těžkým poraněním transportovaní na urgentní příjmy fakultních nemocnic a dítě se zraněním hlavy bylo po ošetření převezeno do dětské nemocnice. Kromě dopravních nehod byly letoší vánoce ve znamení požárů a poranění osob. Hned 24.12 ráno jsme ošetřili dva popálené muže po požáru chaty. Oba urtpěli popáleniny na rukou.  2 osoby jsme odvezli po nadýchání splodin hoření po požáru vánočního stroměčku v Brně - Kohoutovicích. V Brně jsme 25.12. po požáru v bytě panelového domu ošetřili staršího muže. Ten se nadýchal splodin hoření a utrpěl vážné popáleniny na horní polovině těla. 26.12. se nadýchal splodin hoření také muž po požáru v Brně - Židenicích. V Brně se během vánočních svátků také zranil mladý muž, který si při otevírání láhve s vínem způsobil poranění prstů na horní končetině.

dopravní nehoda - D2

25.12.2016

Dnes došlo k dopravní nehodě na dálnici D2, kde dodávka narazila do svodidel. Na místě byl jako svěděk nehody také zaměstnanec ZZS v civilu. Dle jeho informací při volání tísňové linky bylo na místě v dodávce zaklíněno několik osob. Na místě zasahovalo celkem 7 týmů ZZS včetně inspektora provozu ve spolpuráci s hasiči a policisty. Při nehodě utrpěla jedna osoba zranění neslučitelná se životem a bylo možno pouze konstatovat smrt. Dále bylo zraněno 5 osob, které záchranáři a lékaři ošetřili a transportovali do brněnských nemocnic. Všichni byli při vědomí a utrpěli závažná poranění. Šlo především o važné zlomeniny, pohmožděníny a podezření na vnitřní zranění. Všem byla poskytnuta kompletní přednemocniční péče přímo v terénu spoluprácí všech zasahujících. Vzhledem k tomu, že šlo o cizince byl zásah komplikovaný i po stránce jazykové bariéry.

DN Lomnička

08.12.2016

Zranění pěti mladých lidí si vyžádala dnešní ranní nehoda za obcí Lomnička na Brněnsku. Nejtěžší zranění, vážný úraz hlavy, utrpěla nezletilá dívka. Ta byla při příjezdu posádek ZZS v bezvědomí. Po poskytnutí intenzivní zdravotní péče byla připojena na umělou plicní ventilaci a takto zajištěná byla ve velmi vážném stavu transportována na oddělení ARO Dětské nemocnice v Brně. Do Úrazové nemocnice v Brně pak ZZS převezla dva mladíky se středně těžkými poraněními. Dva nezletilí, kteří při nehodě utrpěli lehká poranění (hlavy a otřesu mozku), byli přepraveni na chirurgickou ambulanci Dětské nemocnice v Brně.

Úspěšní absolventi PHTLS

02.12.2016

Čtveřice záchranářů ZZS JmK úspěšně absolvovala kurz PHTLS (Prehospital Trauma Life Support), který se poprvé konal v České republice. Dvoudenní náročný kurz v Hradci Králové vyučovali lektoři z USA, Kypru, Holandska a Severního Irska a byl zakončen formální zkouškou, která se skládala z písemného testu a scénáře řešení "reálného" pacienta. Všichni kolegové se stali instruktory-čekateli a budou na dalších kurzech vyučovat v ČR. Gratulujeme úspěšným absolventům.

Aktualizované - zásah v jeskyni Lopač

26.11.2016

12.50 hod - Vrtulník a dvě posádky ZZS JmK v těchto chvílích zasahují v Ostrově u Macochy. Několik členů speleologické výpravy spadlo z 1. žebříku do jeskyně Lopač. Podle prvních zpráv posádek jsou na místě 3 zranění lidé. Pacienty se v těchto chvílích snaží vytáhnout na povrch ke vstupu do jeskyně.

 

14.00 hod - Posádky potvrdily celkem tři zraněné. Jeskyňář, který spadl z 30timetrové výšky urtpěl středně těžké poranění břicha, vzhledem k mechanismu zranění je možné předpokládat i další vážnější zranění. Pacient byl LZS transportován na UP FN v Bohunicích. Muž při pádu do jeskyně srazil jestě dva své kolegy. Mladá žena má po pádu z 15ti metrů otřes mozku a středně těžké zranění břicha a DK, posádka RLP ji transportovala na UP FN na Pekařské. Třetího z pacientů, muže po pádu z 10timetrové výšky, převezla posádka bez lékaře se středně těžkým zraněním hrudníku na UP FN v Bohunicích.

Srážka dvou autobusů

02.11.2016

Ke kuriozní dopravní nehodě došlo dnes ráno v ulici Netroufalky, kde havarovaly dva autobusy. Řidič druhého vozu nebrzdila a naboural do autobusu před sebou. Zraněna byla pouze jedna nezletilá slečna, která utrpěla lehké povrchové poranění hlavy. ZZS byla po prvotním ošetření převezena na chirurgickou ambulanci FDN v Brně.

Pád ze stromu

25.10.2016

K těžce zraněnému muži po pádu ze stromu byla dnes volána ZZS JmK. Muž středního věku jištěný na lanech ořezával stromy v arboretu ve Křtinách, když se s ním lano utrhlo a on spadl zhruba z 6ti až 8mi metrů na zem. Utrpěl vážná vícečetná poranění. K pacientovi vyslala operátorka KZOS LZS a také pozemní posádku. Kvůli špatnému počasí ale musel vrtulník předčasně přistát a zraněného muže v přímém ohrožení života nakonec do nemocnice transportovala posádka s lékařem.

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů