OPZ Kooperativa

Aktuality z výjezdů

Ředitel ZZS JmK dnes hostem ČRo Brno

04.08.2016

Ředitel ZZS JmK Ing.Milan Klusák, MBA bude dnes ve 13.15 hostem vysílání ČRo Brno. Okomentuje současné dění v jihomoravské záchranné službě a vyjádří se k argumentům protestujících odborářů. Poslouchejte frekvenci 106.5..

zavalen bagrem - Žarošice

02.08.2016

Dnes došlo k těžkému úrazu mladého muže v Žarošicích. Operátorky ZZS JMK přijaly výzvu o zavalení muže bagrem. Na místo byl vyslán lékařský tým z Kyjova a tým Letecké záchranné služby. Mladý muž byl v bezvědomí, zavalený a bylo nutné jej vyprostit. Ve spolupráci s HZS byl po 20 min. vyproštěn. Zasahující týmy mu musely poskytnou kompletní přednemocniční péči, včetně zajištění dýchacích cest, napojení na umělou plicní ventilaci, monitorace životních funkci a podávání potřebných léků. Po stabilizaci stavu byl muž s velice těžkým zraněním transportován vrtulníkem LZS na Urgentní příjem FN Brno.

Případ tonutí dítěte a varování ZZS JmK

19.07.2016

V souvislosti s víkendovým případem tonutí velmi malého dítěte v Sokolnicích u Brna vydává Zdravotnická záchranná služba JmK důrazné varování všem rodičům, aby nenechávali své potomky při pobytu u vody bez dozoru. I krátká nepozornost rodiny může mít fatální následky. Nejjednodušším způsobem, jak neštěstí předejít, je zabránit dětem v přístupu k hladině. To platí nejen pro volné vodní plochy, ale také pro domácí bazény, které představují nebezpečí především pro děti do 5ti let. Možností, jak domácí bazény zabezpečit, je hned několik (od pevných plůtků, zastřešení až po využití elektronických alarmů). Prodejci bazénové techniky s touto problematikou jistě ochotně poradí. Důrazně však nedoporučujeme využití měkké zakrývací fólie nebo plachty. V případě, že do ní malé dítě spadne, může vytvořit nebezpečný průhyb plný vody, ze kterého se dá jen velmi obtížně vyprostit. Dítě v ní navíc často není vidět. Nepodceňujte ani množství vody, dítě může utonout i v pouhých 10ti centimetrech. Po 5ti minutách tonutí bývá mozek obvykle nenávratně poškozen. Pro záchranu tonoucího dítěte je tedy nutná především včasná resuscitace a rychlé přivolání lékařské pomoci.

Tragická DN na silnici I/53 u Lechovic

14.07.2016

K vážné dopravní nehodě byla ve středu 13.července 2016 přivolána ZZS JmK. Na obávané silnici 53 u obce Letovice se krátce před osmou hodinou ráno srazilo osobní auto s nákladním. Následky nehody jsou tragické. Řidič OA zraněním na místě podlehl, jeho spolujezdkyně utrpěla středně těžká zranění. Letecká záchranná služba starší ženu transportovala do FN v Brně Bohunicích.

Tragická DN u Tvarožné

06.07.2016

Tři lidské životy si v úterý v podvečer vyžádala DN mezi obcemi Tvarožná a Blažovice na Brněnsku. Přímo na místě zemřela mladá matka a její malé dítě. Druhé dítě se záchranáři i lékaři snažili zachránit, ZZS JmK ho v kritickém stavu převezla do Dětské nemocnice FN Brno. Chlapec ale na následky těžkých zranění později zemřel. Zraněného mladého muže z auta a řidiče dodávky, která do něj narazila, převezli záchranáři do brněnské nemocnice. Oba jsou mimo ohrožení života.

Smrtelná nehoda motorkáře

04.07.2016

ZZS Jmk byla přivolána k vážné dopravní nehodě osobního auta a motorkáře na Palackého třídě v Brně - Králově poli. Zraněný muž středního věku byl zaklíněný pod kolem osobního automobilu, vyprostit jej museli hasiči. V době příjezdu ZZS Jmk byla pacientovi poskytována první pomoc svědky, záchranáři okamžitě převzali resuscitaci, přes  snahy o oživení nedošlo k obnově základních životních funkcí a muž zemřel na těžké poranění hlavy.

volání na linku 155

06.06.2016

Telefonní linka 155 je jedním z národních čísel tísňového volání, a slouží občanům v případech život ohrožujících stavů. Při vytočení tohoto čísla z kteréhokoliv místa České republiky je volající spojen na operační středisko zdravotnické záchranné služby v příslušném kraji. Volání na tísňovou linku je zdarma a číslo se vždy používá bez předvolby.

Kdy volat

Linku 155 je možné využít k přivolání záchranné služby vždy, pokud došlo k vážné poruše zdraví či přímému ohrožení lidského života. Jedná se především o stavy a situace, jako jsou poruchy vědomí, dechu a krevního oběhu, dále události s velkou krevní ztrátou, dopravní nehody a úrazy. Na linku 155 je správné zavolat i v případě, kdy není závažnost stavu pacienta zcela jasná. Operátorky a operátoři tísňových linek jsou kvalifikovaní zdravotníci, kteří pomohou situaci správně posoudit a najít pro pacienta nejlepší řešení.

Jestliže však pacient trpí dlouhodobými obtížemi či chronickým onemocněním bez náhlého a závažného zhoršení jeho zdravotního stavu, je možné využít některé ze zdravotnických  informačních linek, kontaktovat praktického lékaře nebo Lékařskou pohotovostní službu.

Co je potřeba sdělit

Při volání na tísňovou linku 155, je potřebné znát několik základních skutečností.

Poskytování těchto údajů není zbytečným zdržováním, protože operátor/ka musí výzvu vyhodnotit a rozhodnout o vyslání správné posádky. Spolupráce volajícího s operátorem je pro rychlý příjezd kvalifikované pomoci velmi důležitá.

Mezi nutné informace patří:

-          Místo události (přesná lokalizace zajistí rychlý příjezd pomoci k pacientovi, nejvhodnější je adresný bod – město (obec), ulice a číslo popisné)

-          Co se stalo (jednoduchý popis události na místě - toho co vidíte)

-          Kdo je postižený (přibližný věk nemocného, příjmení pacienta pokud je známo)

 

Po skončení hovoru je důležité telefon nevypínat ani neblokovat dalšími hovory; operační středisko může volajícího v případě potřeby znovu kontaktovat. Jestliže se stav postiženého po skončení hovoru výrazně změní, je správné nečekat až na příjezd sanitky, ale volat znovu 155. Pokud operátor/ka telefonicky navádí k poskytování první pomoci pacientovi do příjezdu sanitky, měl by se volající přesně řídit danými pokyny. Tato pomoc před příjezdem posádky ZZS může být pro postiženého životně důležitá.

 

155 nebo 112?

Linky 112 jsou obsluhovány Hasičským záchranným sborem ČR. Volání se zdravotnickou problematikou musí být proto přepojena na linku 155, což představuje vždy jisté zdržení. Linku 112 je však na druhou stranu možno volat i bez vložené SIM karty, operátoři ovládají několik světových jazyků a v případě, že neznáte svou polohu, mohou Váš mobilní telefon lokalizovat v terénu.

Je-li tedy nutno přivolat zdravotnickou záchrannou službu k událostem s postižením zdraví, doporučujeme vždy používat linku 155.

Podpora pro volání

S přivoláním zdravotnické záchranné služby může v některých situacích pomoci také mobilní aplikace "Záchranka". Hlavní předností nové mobilní aplikace je využití schopností tzv. chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesného místa události při zásahu v terénu. Volání na linku 155 a odeslání informací o poloze je provedeno stisknutím jediného tlačítka. Volající je spojen na operační středisko záchranné služby příslušného kraje. Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datové věty či pomocí SMS přímo do informačního systému patřičné krajské záchranné služby. Nově byla aplikace upravena tak, aby umožňovala plnohodnotné využití i uživatelům se zrakovým handicapem. Integrováním podpory odečítacích funkcí a přidáním zvukových instrukcí je tak nyní systém dostupný opravdu pro každého. Aplikace za dobu své funkčnosti (3 měsíce) již v několika případech pomohla správně lokalizovat událost po celé ČR.

výstava ZZS JMK - Blansko

04.05.2016

Dne 5.5.2016 zahajuje ZZS JMK na Blanensku výstavu o činnosti jednotné ZZS v podmínkách Jihomoravského kraje. Výstava bude přístupná v nemocnici Blansko, Sadová 33,  ve vstupní hale “U motýla“ Pro veřejnost zde bude až do 16. 5. 2016. Následně bude přesunuta do Boskovic, kde bude od 18.5. do 29.5.2016.

další zachráněný systémem AED

02.05.2016

Na konci dubna došlo v obci na Brněnsku k náhlé zástavě oběhu u velice mladého muže. Operátor linky 155 okamžitě zajistil vyslání výjezdového prostředku ZZS a na místě události byla shodou okolností zdravotní sestra,která zahájila resuscitaci. Pracovníci krajského operačního střediska správně zareagovali na dostupnost first respondera a okamžitě jej aktivovali. Na místo byl ve spolupráci s KOPIS vyslán profesionální tým hasičů, kteří ihned po příjezdu převzali resuscitaci a použili AED,které zajistilo hned dva defibrilační výboje. Na místo k probíhající resuscitaci za pomocí AED přijíždí tým ZZS a společnými silami všech zachránců se podařilo u mladého muže obnovit krevní oběh. Muž se následně probírá k vědomí a je transportován do fakultní nemocnice u sv. Anny k následné péči. Na tomto případu se opět ukázalo,jak důležitý je systém pološného rozmístění AED v Jihomoravském kraji. Díky němu byl další, tentokráte velice mladý muž po resuscitaci v terénu transportován do zdravotnického zařízení nejen s obnovením životních funkcí , ale zcela bez neurologických následků. ZZS JMK děkuje všem, kteří se na záchraně mladíka podíleli. Šlo o vzorovou situaci, kdy došlo k spatřené zástavě oběhu, na místě byl člověk schopný poskytnout adekvátní první pomoc, operátorem byl vyslán first responder s AED, před příjezdem ZZS byla poskytovaná výborná resuscitace hasiči za podpory AED, AED doporučilo a podalo výboj a tým ZZS odvedl opět profesionální výkon. Další AED v našem systému si může připsat zachráněný život!

dopravní nehoda kamionu Brno

13.04.2016

K hrozivě vypadající nehodě vyjížděli ve středu týmy ZZS. Při střetu dvou kamiónu došlo k demolici kabiny řidiče jednoho z vozů. I když nehoda vypadala dramaticky byl muž při vědomí a utrpěl povrchové poranění hlavy. Zasahující týmy jej ošetřily a transportovaly do FN Brno.

předchozí 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 102 další

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů