OPZ

Aktuality z výjezdů

první dny prázdnin 2015

05.07.2015

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje zaznamenává v prvních dnech prázdnin extrémní zátěž a to nejen u výjezdových skupin RLP a RZP, ale i u Krajského zdravotnického operačního střediska. Od 1.7. do 4.7. jsme přijali na tísňové lince 155 celkem 2356 hovorů (to odpovídá v průměru 1 tísňovému hovoru každých cca 2,5 minuty!!). Výjezdové týmy v těchto tropických dnech realizují o téměř třetinu více výjezdů, než v běžných dnech.

Horké počasí nesvědčí chronicky nemocným osobám, pro které je velkou zátěží a v kombinaci s nedodržováním režimu vyvolá akutní zhoršení zdravotního stavu. I mladí lidé, kteří nejsou nemocní, si nedodržením režimových opatření vyvolají vážné zdravotní obtíže, za které si mohou sami. Ošetřili jsme zhruba dvě desítky osob, jejichž jediným důvodem obtíží byl kolaps z horka.

Extrémně narostl počet dopravních nehod - jen za tyto 4 dny jsme realizovali výjezdy k 49 dopravním nehodám. 12x šlo o nehodu s motocyklistou, 11x o nehodu s cyklistou, 7x o sraženého chodce, v ostatních případech šlo o nehody automobilů. Bohužel v některých případech šlo dokonce o smrtelná zranění. Poslední případ se stal u Slavkova u Brna, kde byl při přecházení dálnice sražen chodec, jeho stav byl neslučitelný se životem i přes okamžitou snahu svědků mu pomoci. Další muž zemřel po resuscitaci u nehody v Lužicích, při pádu automobilu z mostu v Hrádku byl těžce zraněn muž, a v Brně utrpěl závažná zranění muž po střetu s tramvají.

Kromě nehod ošetřujeme mnoho pacientů po úrazech, od drobných sportovních úrazů až po stále častější pády z výšky (stromy, střechy, šachty,…).

Léto s sebou bohužel přináší také spoustu alergických reakcí zejména po bodnutí bodavým hmyzem (vosy, včely..). Již jsme bohužel zasahovali u případu, kdy šlo o natolik těžkou alergickou reakci, která se stala pro postiženého osudnou.

fotbalové utkání - Brno

27.06.2015

Dnes zasahovala Zdravotnická záchranná služba JMK v Brně na fotbalovém stadionu za Lužánkami při mimořádné události. Na místě byly tři týmy ZZS po celou dobu akce. V nejexponovanějším období, kde začalo míst potíže více osob na místě zasahovalo celkem 7 týmů. ZZS na místě ošetřila celkem 11 osob a dva z nich museli být transportováni do nemocnice, ostatní jsme po ošetření ponechali na místě. ZZS na místě koordinovala i další zdravotníky, kteří ošetřili dalších 10 osob.  Ve většině případů šlo o zdravotní indispozice charakteru slabostí a kolapsových stavů. Dvě osoby byly popálené od světlic.

Dopravní nehoda - Brno

16.06.2015

Operátorky ZZS JMK přijalý výzvu o těžké dopravní nehodě na silnici u Rohlenky. Na místě ihned po nehodě byl v bezvědomí se zástavou oběhu mladý muž, kterého laici resuscitovali. Tým ZZS resuscitaci převzal, ale přes veškerou snahu, rozšíření KPR o léky, přístroje a invazivní zajištění nebylo možné obnovit oběh a pacient zemřel. Další dva zranění (muž a žena) urtpěli středně těžká poranění. Záchranáři je na místě vyšetřili, ošetřili a následně transportovali do nemocnic.

dopravní nehody - JMK

12.06.2015

Dnes zasahovala záchranná služba u 12 dopravních nehod. Operační středisko ZZS dnes čelí velkému náporu telefonických hovorů a výjezdové týmy absolvují mnoho zásahů. Některé z dopravních nehod měly závažné následky. Těžká nehoda se stala u Velkých Pavlovic na D2. Při střetu nákladního automobilu a kamionu byl těžce zraněn muž. Po nehodě byl ve vozidle zaklíněn a hasiči jej 15 minut vyprošťovali. Náš tým během vyprošťování zajistil možnou péči, zejména léčbu bolesti. Po vyproštění jsme těžce zraněného muže uvedli do umělého spáínku a následně byl týmem letecké záchranné služby transportován na Urgentní příjem FN Brno.

dopravní nehoda - mezi Žebětínem a Veselkou

02.06.2015

Dnes došlo k dopravní nehodě 3 osobních automobilů mezi Zěbětínem a Veselkou. Na místo bylo vysláno hned několik prostředků ZZS včetně LZS. Na místě jsme ošetřili 5 osob.  2 pacientky jsme s závažným poraněním, ale při vědomí následně transportovali na Urgentní příjem FN brno. Další tři muži utrpěli pohmožděniny a byli transportováni do brněnských nemocnic k dalšímu vyšetření.

nehoda cyklistů - Koryčany

31.05.2015

K tragické události vyjíždělo dnes před osmou hodinou večer hned několik týmů ZZS, včetně vrtulníku LZS. V Koryčanech došlo v lesním terénu k úrazu tří cyklistů. Pri nehodě utrpěl jeden z nich těžká zraněná neslučitelná se životem. Další dva muži byli zraněni těžce.  Oba byli sice při vědomí, ale utrpěli závažná poranění. Naše týmy je ošetřili a jeden pacient byl následně předán letecké záchranné službě, která jej transportovala na Urgentní příjem FN Brno. Druhý muž byl převezen na Urgentní příjem do Kyjova.

dopravní nehoda - Znojmo

30.05.2015

Dnes došlo k tragické nehodě ve Znojmě. Při střetu dvou osobních automobilů byly smrtelně zraněny dvě osoby a na místě bylo možné pouze konstatovat jejich smrt. Další cestující byli zraněni středně těžce, šlo spíše o povrchová poranění a pohmožděniny, ale vzhledem k mechanismu úrazu nelze stav hodnotit jako lehký. Ošetřili jsme dvě děti a dva muže, které jsme následně transportovali do nemocnice ve Znojmě.

porod na ulici za pomocí operátorky

26.05.2015

Dnes se v Brně podařilo přímo v terénu porodit zdravého chlapečka. Operátor ZZS přijal výzvu o porodních bolestech u rodičky v Brně. Na místo byl vyslán tým ZZS.  V zápětí po prvním hovoru přijímá operátorka ZZS další volání, že situace na místě se zhoršila a rodička nemá jen bolesti, ale jde o porod v chodu. Operátorka radila volající, babičce ještě nenarozeného dítěte,  jak pomoci rodičce. Díky spolupráci operátorky, babičky a rodičky se podařilo přímo na ulici porodit zdravého chlapečka. Pláčící dítě ihned po porodu bylo odměnou nejen pro všechny na místě, ale i pro operátorku.  Ihned po porodu zasahující lékařka na místě dítě a rodičku vyšetřila, novorozence jsme ošetřili a následně byl i s maminkou transportován do porodnice.

nehoda vlaku - Velké Pavlovice

25.05.2015

Operátorky ZZS JMK přijaly výzvu o hrozivě vypadající dopravní nehodě vlaku a nákladního automobilu. Vzhledem k tomu, že se předpokládal větší počet poraněných bylo na místo vysláno hned několik týmů včetně inspektora provozu a vrtulníku LZS. Letecká záchranná služba ošetřila muže s závažným poraněním hlavy a transportovala jej na urgentní příjem FN Brno. Dalších 6 osob bylo zraněno lehce nebo středně těžce. Šlo o povrchová poranění, pohmožděniny, končetinová zranění atd. Jednu pacientku jsme na místě ošetřili a její stav nevyžadoval nemocniční vyšetření. Zdravotnická záchranná služba měla tedy v péči celkem 8 osob a stav 7 z nich vyžadoval po ošetření transport do nemocnice.

dopravní nehoda D1

25.05.2015

Dnes zasahovaly týmy ZZS u dopravní nehody 4 kamiónů na Vyškovsku na dálnici D1. Jeden z řidičů utrpěl zranění neslučitelná se životem a bylo možné pouze konstatovat jeho smrt. Druhého řidiče jsme se pokoušeli resuscitovat, ale zranění tohoto muže byla tak závažná, že jim na místě podlehl. Třetí z pacientů utrpěl spíše lehčí zranění charakteru pohmožděnin a byl transportován do zdravotnického zařízení k dalšímu vyšetření. Bilance této dopravní nehody je tragická, dva muži zemřeli a jeden byl lehce zraněn.

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů