OPZ Kooperativa

Aktuality z výjezdů

dopravní nehoda - D2

24.08.2015

Dnes přijaly operátorky ZZS tísňovou výzvu o dopravní nehodě dvou osobních automobilů na D2 u Velkých Bílovic. Na místo byl vyslán tým LZS, RLP a RZP.Řidič jednoho z vozidel nejevil známky života a bylo možné pouze konstatovat jeho smrt. Další dva zraněné jsme na místě ošetřili se spíše lehčími povrchovými zraněními a následně transportovali do nemocnice v Břeclavi.

Zasažení bleskem- Brno venkov

16.08.2015

Dnes v noci během bouřek vyjížděl tým RLP k poranění mladého muže bleskem. V době, kdy došlo k zasažení bleskem, se muž nacházel v budově a byl v přímém kontaktu s vodičem. Mladík byl při vědomí,brněla jej zasažena končetina a měl systémovou reakci. Po ošetření jsme pacienta transportovali do brněnské fakultní nemocnice.

Absolutní rekord!!!!!

15.08.2015

Dnes překonala ZZS JMK rekord v počtu realizovaných výjezdů za 24 hodin v celé své historii. Dokonce i hranice 300 výjezdů za den ze 7.7.2015 byla ještě překročena. Dne 15.8.2015 vyjížděly týmy ZZS celkem k 317  případům. Bohužel se na této statistice významně podílí právě tropické počasí, které již trvá velice dlouho. Hranici 300 výjezdů za den atakujeme poslední týdny téměř každý den.

Dopravní nehoda - Židlochovice

02.08.2015

Operátorky ZZS JMK přijaly tísňovou výzvu o těžké dopravní nehodě dvou osobních aut a motocyklu na silnici u Židlochovic. Na místě zasahovaly 4 týmy ZZS včetně vrtulníku LZS. Při nehodě se celkem zranilo 6 osob, zranění jedné z osob bylo neslučitělné se životem, šlo tedy o dopravní nehodu s úmrtím na místě. Dalších pět osob jsme ošetřili a následně transportovali do nemocnic. Jednu ze zraněných jsme museli po vyproštění i krátce resuscitovat, po obnovení oběhu a zajištění nezbytného ošetření byla žena transportována v kritickém stavu na Urgentní příjem FN Brno. Další dvě osoby byly zraněny těžce a u dvou lze zranění klasifikovat jako středně těžká.

překročení hranice 300 výjezdů

07.07.2015

Zdravotnická záchranná služba 7.7.2015 ve 22:30  překročila hranici 300 výjezdů za jeden den.!!!!!! Nakonec výjezdové týmy ZZS JMK realizovaly za 24 hodin celkem 312 výjezdů. Extrémní teploty se výrazně podepisují na zdraví pacientů. Skladba výjezdů je obdobná, pořád ošetřujeme nejvíce chronicky nemocných pacientů, pro které jsou dlouho trvající vysoké venkovní teploty velkou zátěží. Za mnohé slabosti si lidé mohou sami nedodržováním režimových opatření. Množství úrazů je nadále vysoké a ošetřujeme pacienty s alergickými reakcemi po bodnutí hmyzem. Poslední dny se začíná zvyšovat počet různých psychóz a akutních psychických obtíží.

motocyklista - Drahonín

07.07.2015

Dva týmy ZZS zasahovaly u případu nalezeného motocyklisty v příkopu vedle silnice. Muž utrpěl těžká poranění hlavy, zasahující tým jej musel uvést do umělého spánkua a napojit na podporu přístrojů. Stav muže se natolik komplikoval, že musel být ještě v terénu resuscitován. Nakonec se podařilo obnovit krevní oběh a muž byl ve vážném stavu transportován týmem LZS do FN Brno na Urgentní příjem.

dopravní nehoda - Moravská Nová Ves

06.07.2015

Dnes ráno došlo k těžké dopravní nehodě dodávky a osobního automobilu u obce Moravská Nová Ves. Vzhledem k většímu počtu  zraněných byla nehoda hodnocena pro ZZS jako mimořádná událost prvního stupně a na místě zasahovalo 5 týmů včetně LZS. Při nehodě bylo zraněno 8 lidí. Jeden z pacientů měl poruchu vědomí a zasahující týmy jej museli uvést do umělého spánku. Muž byl po ošetření s podezřením na závažná poranění hlavy a hrudníku transportován vrtulníkem na Urgentní příjem brněnského traumacentra. Další zraněný utrpěl středně těžká poranění a byl transportován na Urgentní příjem nemocnice v Břeclavi, zranění dalších osob bylo spíše lehčího charakteru ( povrchová poanění a pohmožděniny) a ti byli transportováni do nemocnic v Břeclavi a Hodoníně.

neděle 5.7.2015

06.07.2015

5.7.2015 vyjížděla ZZSJMK zatím k největšímu počtu výjezdů od začátku letošních letních prázdnin a to k 291 akcím. Skladba výjezdů zůstává obdobná jako v předchozích dnech. Opět větší počet dopravních nehod, jen v JMK ZZS zasahovala u osmi dopravních nehod. Kromě komplikací zdravotního stavu u chronicky nemocných osob jsme již ošštřovali dva typické letní úrazy v souvislosti s koupáním. K jednomu došlo v Brně na přehradě a k druhému v Únanově. Muži po skoku do neznámé vody měli obtíže s bolestí zad a hybností a bylo tedy velké podezření na vážné poranění páteře. Každý rok před tímto varujeme a letošní rok opět začíná potvrzovat smutnou statistiku. Ve spolupráci s hasiči a systémem AED first responder se podařilo zresuscitovat mladého muže, který byl postižen náhlou zástavou oběhu. Velkou zátěží byl včerejší den nejen pro výjezdové složky, ale i pro operátorky, které přijaly velké množství hovorů.

první dny prázdnin 2015

05.07.2015

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje zaznamenává v prvních dnech prázdnin extrémní zátěž a to nejen u výjezdových skupin RLP a RZP, ale i u Krajského zdravotnického operačního střediska. Od 1.7. do 4.7. jsme přijali na tísňové lince 155 celkem 2356 hovorů (to odpovídá v průměru 1 tísňovému hovoru každých cca 2,5 minuty!!). Výjezdové týmy v těchto tropických dnech realizují o téměř třetinu více výjezdů, než v běžných dnech.

Horké počasí nesvědčí chronicky nemocným osobám, pro které je velkou zátěží a v kombinaci s nedodržováním režimu vyvolá akutní zhoršení zdravotního stavu. I mladí lidé, kteří nejsou nemocní, si nedodržením režimových opatření vyvolají vážné zdravotní obtíže, za které si mohou sami. Ošetřili jsme zhruba dvě desítky osob, jejichž jediným důvodem obtíží byl kolaps z horka.

Extrémně narostl počet dopravních nehod - jen za tyto 4 dny jsme realizovali výjezdy k 49 dopravním nehodám. 12x šlo o nehodu s motocyklistou, 11x o nehodu s cyklistou, 7x o sraženého chodce, v ostatních případech šlo o nehody automobilů. Bohužel v některých případech šlo dokonce o smrtelná zranění. Poslední případ se stal u Slavkova u Brna, kde byl při přecházení dálnice sražen chodec, jeho stav byl neslučitelný se životem i přes okamžitou snahu svědků mu pomoci. Další muž zemřel po resuscitaci u nehody v Lužicích, při pádu automobilu z mostu v Hrádku byl těžce zraněn muž, a v Brně utrpěl závažná zranění muž po střetu s tramvají.

Kromě nehod ošetřujeme mnoho pacientů po úrazech, od drobných sportovních úrazů až po stále častější pády z výšky (stromy, střechy, šachty,…).

Léto s sebou bohužel přináší také spoustu alergických reakcí zejména po bodnutí bodavým hmyzem (vosy, včely..). Již jsme bohužel zasahovali u případu, kdy šlo o natolik těžkou alergickou reakci, která se stala pro postiženého osudnou.

fotbalové utkání - Brno

27.06.2015

Dnes zasahovala Zdravotnická záchranná služba JMK v Brně na fotbalovém stadionu za Lužánkami při mimořádné události. Na místě byly tři týmy ZZS po celou dobu akce. V nejexponovanějším období, kde začalo míst potíže více osob na místě zasahovalo celkem 7 týmů. ZZS na místě ošetřila celkem 11 osob a dva z nich museli být transportováni do nemocnice, ostatní jsme po ošetření ponechali na místě. ZZS na místě koordinovala i další zdravotníky, kteří ošetřili dalších 10 osob.  Ve většině případů šlo o zdravotní indispozice charakteru slabostí a kolapsových stavů. Dvě osoby byly popálené od světlic.

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů