OPZ Kooperativa

LZS (HEMS)

 


MUDr. Jana Kubalová - vedoucí lékařka LZS

e-mail: kubalova.jana[a]zzsjmk.cz


Mgr. Michal Jakubů - vrchní sestra LZS

e-mail: jakubu.michal[a]zzsjmk.cz

Výjezdová základna LZS:

VZ LZS, letiště Brno-Tuřany 904/1

Tým denní noční
LZS 1 1

Historie:

LZS v Brně zahájila činnost 1.7. 1988, doprava byla zajišťována stroji typu MI-2 společnosti SLOV-AIR.
Od roku 1992 se změnil provozovatel - stanici LZS Brno převzala firma ALFA - HELICOPTER, spol. s r. o. s vrtulníkem Bell.
Od 29.12.2003 na stanici slouží vrtulník firmy DELTA SYSTEM-AIR, a. s. typu Ecureuil AS 355 F2.
Od ledna 2005 základnu provozuje Letecká služba Policie ČR s vrtulníkem EC 135 T2.
Od roku 1988 do roku 2007 byla základna LZS umístěna v Brně – Černovicích (staré letiště).
Koncem roku 2006 se stanoviště LZS přesunulo do moderních prostor budovy Policie ČR na mezinárodním letišti Brno – Tuřany.
Od 1.1.2009 po změně poskytovatele služby LZS se základna LZS přesunula do jihozápadního prostoru vně mezinárodního letiště Brno – Tuřany.

Od 1.1.2017 poskytování služby LZS vrátilo do rukou Policie ČR, základna se přesunula zpět do prostor brněnského letiště.

 

Základní informace:

Letecká záchranná služba (LZS; ang. HEMS = Helicopter Emergency Service) je v současné době organizována ve spolupráci s POlicií ČR. Základna LZS je situována v  prostorách mezinárodního letiště Brno – Tuřany. Z této základny jsou realizovány všechny lety pro potřebu záchranné služby.
Provozní doba LZS je nepřetržitá (v noční době tj. od západu do východu slunce pouze sekundární lety). Posádka LZS je složena ze 2 pilotů (zaměstnanci PČR) a dále ze zdravotnické části posádky – lékaře a záchranáře.
LZS je s výhodou nasazována v případech, kdy delší dojezdový čas pozemních prostředků by mohl ohrozit život a zdraví pacienta, dále v případech, kdy je nezbytně nutný co nejšetrnější transport do zdravotnického zařízení (poranění páteře) a tehdy, kdy časový faktor při převozu pacienta na specializované pracoviště hraje významnou roli.
LZS vykonává lety:
  • lety HEMS – primární zásahy v terénu u pacienta případně ve spolupráci s pozemními složkami ZZS,
  • ambulantní lety – sekundární transporty, které mají charakter transportů pacienta na specializovaná pracoviště a repatriační lety pro české občany ze zahraničí do českých nemocnic.
RZP 1 1

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů