OPZ

Ukázky a činnosti IZS

Hasiči staví ve Znojmě novou stanici, sousedit bude se záchrankou

06.12.2016

Slavnostním poklepáním na základní kámen začala v pondělí 28.11.2016 výstavba nové hasičské stanice ve Znojmě. Sousedit bude s nedávno otevřenou budovou ZZS JmK. Na adresu v Pražské ulici se tak postupně sestěhují všechny složky IZS. Podle plánů výstavby by měla být nová požární stanice dokončena závěrem roku 2017.

Ve Vyškově nacvičovaly složky IZS společný zásah u pacienta s MERS

12.10.2016

Zásah u pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc ve středu 5. října na centrální stanici ve Vyškově nacvičovaly vybrané složky IZS Jihomoravského kraje. Praktickému nácviku koordinace záchranných prací předcházel krátký seminář s vystoupením RNDr. Laštůvkové z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje, která seznámila účastníky cvičení s aktuální epidemiologickou situací u nás i ve světě a zopakovala systém spolupráce KHS se složkami IZS při podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci. Další příspěvek, na téma Biohazard tým ZZS JmK,, přednesla MUDr. Jana Kubalová ze ZZS JmK – po představení činnosti BHT se rozvinula bohatá diskuse na dané téma. Na konec semináře Ing. Václav Kovář prezentoval taktiku zásahu jednotek HZS Jihomoravského kraje a BHT ZZS.

Praktická část byla zahájena voláním pacienta (figuranta) na tísňové číslo 155, kde oznámil akutní projevy onemocnění – dušnost, horečku, malátnost, zvracení a průjem. Vzhledem ke stavu pacienta byla okamžitě vyslána nejbližší výjezdová skupina ZZS – posádka RZP z Vyškova. Po příjezdu na místo a odebrání anamnézy vyslovila výjezdová skupina podezření na nakažení coronavirem MERS. Pacient totiž nedávno pobýval na Blízkém východě, kde se setkal s osobou s akutními příznaky onemocnění a také dalšími přenašeči nemoci – velbloudy.  VS ZZS správně kontaktovala epidemiologa KHS v pohotovosti cestou nahrávané linky 155. Ta vyústila v aktivaci BHT a HZS JmK s nutností transportu pacienta na infekční kliniku Nemocnice Na Bulovce. Hasiči z Vyškova a Bučovic vymezili nebezpečnou zónu, dekontaminační a nástupní prostor a také připravili místo zásahu na příjezd dalších jednotek. Členové BHT ZZS a příslušníci HZS ze stanice Brno-Líšeň po kontrole správného bariérového oblečení vstoupili v plném vybavení do nebezpečné zóny. Dekontaminační stanoviště bylo doplněno o průtokový ohřívač vody k dekontaminaci. Tři členové BHT ZZS vystřídali členy VS ZZS Vyškov u pacienta a začali se mu plně věnovat. Posádka ZZS Vyškov byla dekontaminována a vytěžena přítomnou epidemioložkou KHS. Lékařka BHT ZZS pacienta vyšetřila a podala mu lék k usnadnění dýchání a proti zvracení, pacient byl na cestu zajištěn i.v. vstupem,  základním monitoringem a podáním kyslíku s nebulizací. Průzkumná skupina HZS provedla vyznačení přístupové cesty do místnosti s pacientem a také částečnou dekontaminaci výmětů v blízkosti pacienta. Jakmile byl pacient připraven na transport v transportním izolačním prostředku (biovaku), byl přenesen na dekontaminační stanoviště. Zde již čekali další tři členové BHT, kteří převzali dekontaminovaný biovak a přichystali se na převoz pacienta do FN Bulovka (v rámci cvičení nebylo realizováno). Praktická část cvičení byla ukončena reálnou dekontaminací všech zasahujících z nebezpečné zóny.

Na závěr cvičení proběhlo na stanici Vyškov prvotní vyhodnocení ze strany všech zúčastněných složek a přizvaných hostů. V rámci závěrečné diskuse bylo definováno několik oblastí, na které se zaměří další společná zaměstnání s cílem zdokonalit již velmi funkční systém spolupráce na místě zásahu.

 

ZZS JmK hrdým partnerem charitativní akce Běžíme pro Nikýska

08.08.2016

Zdravotnická záchranná služba JmK je hrdým partnerem charitativní akce Běžíme pro Nikýska, která se uskuteční 27.srpna 2016  v obci Březina. Cílem sportovního odpoledne je potkat se s lidmi, kteří rádi běhají a hlavně pomoci pětiletému Nicolasovi, který trpí dětskou mozkovou obrnou.

Pro všechny sportovce i jejich doprovod bude připraven zábavný program a občerstvení. K vidění budou ukázky záchranných složek, hudebním fanouškům zahraje skupina Reptie,  ženy svou silou okouzlí Silák Franta, pánové proberou fotbalovou tématiku s Petrem Švancarou a děti se vyřádí na obří nafukovací skluzavce nebo čtyřkolkách.

Na návštěvníky bude čekat také bohatá tombola o hodnotné ceny sponzorů. To vše proto, aby veškerý výtěžek z akce putoval na pomoc malému Nikýskovi, který si přeje jediné, aby se naučil běhat jako ostatní děti.

Děkujeme všem, kteří si přijdou zaběhat nebo se jen zúčastní zábavného odpoledne a společně s námi malého chlapce a jeho rodinu podpoří.

Aplikace Záchranka nejpřístupnější aplikací i pro nevidomé

08.08.2016

Aplikace Záchranka získala v soutěži Mobilní aplikace roku cenu za nejpřístupnější aplikaci. Vše o zpřístupnění této aplikace i pro uživatele s těžkým zrakovým postižením v rozhovoru s Filipem Maleňákem...http://poslepu.cz/aplikace-zachranka-nejpristupnejsi-mobilni-aplikace-roku-2016/

AED dnes ve vysílání ČRo Brno

02.08.2016

Mudr. Barbora Zuchová bude dnes ve 13.20 ve vysílání ČRo Brno mluvit o tématu rozmísťování AED v Jihomoravském kraji. :-)

Se záchranáři letos po stopách Walta Disneyho

18.07.2016

Po stopách hrdinů Walta Disneyho se vydávájí letošní táborníci, kteří své první prázdninové dny tráví v Herolticích u Tišnova. Mezi skoro dvěma stovkami dětí jsou i ratolesti zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby JmK a z řad zaměstnanců záchranky vzešli i odvážní vedoucí. Spolek Víkenďáci pořádá ve spolupráci se ZZS JmK dětské tábory pravidelně, ten letošní patří postavičkám Walta Disneyho, které malé táborníky provází po celou dobu pobytu.

„Máme pro děti připravených 6 etap celotáborových her, ve kterých sbírají body a soutěží v rámci oddílů. Na konci vyhodnotíme tři nejlepší týmy,“ představuje program vedoucí Pavel Oravec a dodává: „V každé táborové soutěži děti získávají  víkenďácké peníze tzv. Disney dolary, které pak mohou vyměnit za sladkosti v našem víkenďáckém obchodě. Neutrácí tak vlastní peníze, ale ty, které si vysoutěží.“ Starší a zkušenější táborníci pak s Disneyho tvrdou měnou hrají po večerech v chatkách poker.

Pokud počasí přeje, tráví děti volný čas v bazénu nebo na výletech, kde plní zašifrované vzkazy. „Je to tady super, hrajeme různé hry, plaveme, dělali jsme závody RC modelů. Chybí mi tu jen domov. Ale mám nové kamarády, tak je to fajn,“ pochvaluje si první dny na táboře Ondřej Schwarz. Lucie Zbořilová ho doplňuje: „Postele tu trochu vržou, my na ně vždycky skočíme, jak jsme unavený a ony vržou. Ale nám to nevadí.“ Děti jsou stále aktivně zapojeny do programu, a to od brzkého rána až do večerky,  takže nemají čas na vymýšlení lumpáren. „Děti jsou hodné, najdou se jen výjimky, které občas pozlobí. Hodně používají mobily a tablety, to nám ruší program. Elektroniku jim nemůžeme zakázat, ale tábor by měl být o něčem jiném, tak dětem vymýšlíme dostatek zábavy, aby na mobily neměly čas, „říká vedoucí Petr Brhel.

Kromě her v přírodě čeká na táborníky i jednodenní kurz první pomoci. Na několika stanovištích je budou čekat namaskovaní instruktoři, od kterých se dozví, jak ošetřit různá zranění a prakticky si vyzkouší, jak první pomoc poskytnout.

Záchranka - jsme tu 10 let

22.06.2016

záchranka - jsme tu 10 let

21.06.2016

VINIFERA 2016 (Weinrebe 2016) (Vinná réva 2016)

17.06.2016

V noci 17.6.2016 proběhlo velké cvičení IZS VINIFERA 2016 (Weinrebe 2016) (Vinná réva 2016). Cílem cvičení bylo prověřit spolupráci mezi rakouskou a českou záchrannou službou,
komunikace mezi záchrannými službami, noční lety rakouských a českých záchranářských vrtulníků, dodržování „Prováděcích ustanovení pro mimořádné události či nehody velkého rozsahu“ Zemského sdružení Dolní Rakousko a mediální práce územního štábu Weinviertel a oblastního velitelství Mistelbach.
Scénářem cvičení byla zábava v klubu, který se nachází v hale, diskotékové osvětlení, hlasitá hudba a na místě cca 50 osob. Došlo k výpadku elektrického proudu a cca o 30 vteřin později k přetížení elektrické sítě a deflagraci (podzvukové spalování) a k hoření kabelů. Šíří se davová panika. Následně došlo k dopravní nehodě ,osobní automobil srazil 2 pacienty v oblasti parkoviště. Na místě bylo cca 10 těžce zraněných, 20 – 25 lehce, 10 bez zranění, byl nutný zásah LZS i pozemních posádek. Hlavním řešitelem úkolu byl rakouský červený kříž, ZZS JmK vypomáhala v rámci mezinárodní spolupráce.

Cvičení bylo úspěšné, posádky ZZS JmK jsou velmi dobře organizované a dokážou spolupracovat nejen mezi kraji, ale i mezi státy.

cvičení IZS - Dálnice 2016

25.05.2016

Dne 25.5.2016 proběhlo prověřovací cvičenní činnosti složek Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje při vzniku mimořádné události – dopravní nehody na dálnici s hromadným postižením osob a následnou poruchou plynulosti provozu. Jednalo se o dopravní nehodu osobních aut a autobusu s velkým počtem zraněných a následně i ke zdravotním komplikacím u osob čekajících v koloně. Za ZZS JMK se cvičení aktivně účastnilo 45 osob ve výjezdových složkách, 3 operátoři KZOS, 4 rozhodčí a organizátoři. Celkem bylo využito následujících prostředků: 1x LZS, 1x IP, 2x RLP, 11 x RZP, 2x DZS, prostředky vyslány ve dvou sledech (1. Sled: IP, 1x RLP, 1x LZS, 3x RZP). Cvičení ukázalo výbornou spolupráci složek IZS, bylo vyzkoušeno mobilní operační středisko na místě MU, na místě byl využit i vozík pro MU. V rámci cvičení byl vyzkoušen i reálný odvoz pacientů do Úrazové nemocnice.

 

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů