OPZ Kooperativa

Záchranářské soutěže

Jihomoravské posádky zazářily na letošní Rallye Rejvíz

31.05.2017

Zlato, stříbro, bramborovou a další skvělá umístění si z letošního 21. ročníku metodického zaměstnání a soutěže Rallye Rejvíz odvezly jihomoravské posádky. ZZS JmK v Jeseníkách reprezentovaly tří týmy RLP a dvě posádky RZP. Jeden člen týmu RZP soutěžil v kategorii operátorů Zlaté sluchátko. V denní i noční etapě řešili soutěžící RLP celkem 10 modelových situací, posádky RZP navíc ještě dalších 5 úkolů pro operátory. Jsme velmi rádi, že nebyla porušena tradice a naše týmy se umístily na předních místech. V kategorii RLP si 2. místo vybojovala posádka z Boskovic ve složení MUDr. Emil Kykloš, Bc. Petr Chlup a Jan Antonín Barbořík. Na 4. místě se umístila posádka z Hodonína, ve které soutěžili MUDr. Barbora Garajová, Martin Hlaváč, Radek Šuhaj. 5. místo patří týmu MUDr. Ivona Žůrková, Klára Kosíková a Antonín Osička z Břeclavi. V kategorii RZP obsadil tým RPZ Mix ve složení Bc. Jan Jasenský, Simona Večerková a Radim Daněk 1. místo a tým RZP Znojmo Ida Novotná, Petr Auer, Milan Přech se umístil na 13. místě. Všem účastníkům soutěže děkujeme za skvělou reprezentaci. A samozřejmě gratulujeme k velkému úspěchu!!

Jihomoravští záchranáři si „vyprostili“ zlato

30.05.2017

Unikátní záchranářská soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, na které společně soutěží hasiči se zdravotnickými záchranáři, se ve čtvrtek 25. května konala v Rokycanech na náměstí. Z celkových 11ti týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska si absolutní vítězství vybojoval jihomoravský tým zdravotnických záchranářů z Velkých Opatovic a hasičů z Boskovic.

Úkolem soutěžního družstva bylo bezpečné a efektivní vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla pomocí techniky, prostředků a nářadí, které se běžně používá při skutečných dopravních nehodách, a následné poskytnutí přednemocniční neodkladné péče odpovídající zranění včetně transportu pacienta do vozu záchranné služby.

Družstva měla pro vyproštění zraněné osoby stanoven základní časový limit 15 minut. Po jeho překročení se za každých započatých 20 vteřin nad 15 minut se z celkového hodnocení odečetly tři body. Časový limit byl 20 minut. Čas provedení zásahu ale nebyl rozhodujícím kritériem pro určení závěrečného pořadí soutěžních týmů. O vítězi rozhodl součet bodů získaných ve všech hodnocených oblastech.

Z týmů HZS si nejlépe vedli hasiči ÚO Most, druzí nejlépe hodnocení byli hasiči z Hořovic a třetí nejlepší výkon předvedli hasiči z Prahy.

Z týmů ZZS nikdo nepřekonal záchranáře z Maďarska, druzí skončili záchranáři z Jihomoravského kraje – VS Velké Opatovice a třetí místo patří záchranářům z Hradce Králové.

V celkovém hodnocení IZS si zlato „vyprostil“ tým z Jihomoravského kraje – hasiči z Boskovic a záchranáři z Velkých Opatovic, na druhém místě skončilo družstvo HZS Most se ZZS Most a Litvínov a bronzovou medaili si odvezli hasiči a záchranáři do Maďarska.

Jihomoravský vítězný tým zvládl zraněnou a zaklíněnou osobu vyprostit a ošetřit v čase 13 minut a 30 vteřin. GRATULUJEME!!!!

Složení vítězného týmu: Ptáček Ondřej, Dybal Ondřej, Kolář Michal (ZZS JMK VS Velké Opatovice) a Krejčí Zdeněk, Parolek Zdeněk, Pokorný Martin, Bohanus Aleš (HZS JMK PS Boskovice

 

 

Malá jihomoravská Ralley Rejvíz 2017

28.03.2017

Malá jihomoravská Rallye Rejvíz letos proběhla dne 23.3.2017 v areálu Školního a výcvikového zařízení HZS v Brně - Líšni. Během dopoledne plnili soutěžící 6 úkolů z oblasti urgentní medicíny. V odpoledních hodinách se pak posádky přesunuly na letiště v brněnských Tuřanech, kde bylo naplánované taktické cvičení složek IZS. Tématem bylo řešení fiktivního hromadného neštěstí po srážce letadla a letištního autobusu.

Scénář cvičení byl následující: Letadlo L410 pojíždí po dojezdové dráze brněnského letiště. Náhle dojde ke střetu s letištním autobusem, který se vyhýbá parkujícímu letadlu na odbavovací ploše. Při nárazu je zlomeno pravé křídlo letadla a letoun začne hořet. Zalarmovány jsou všechny složky IZS, které spolupracují na záchraně cestujících.

Na místo jako první dorazily jednotky HZS, které začaly s hašení letounu. Následovalo je celkem 13 posádek ZZS JmK, které postupně ošetřily 50tku pacientů. Zraněné zdravotníci třídili dle úrovně postižení zdraví a rozváželi do brněnských nemocnic a do Vyškova podle priorit odsunu. Jeden z cestujících na místě zraněním podlehl. 18 cestujících utrpělo těžká poranění a bylo transportováno převážně na simulovaný urgentní příjem na požární stanici Brno-Líšeň. Pro převoz lehce zraněných pacientů byl vyčleněn autobus. Přímo na brněnském letišti bylo zřízeno mobilní operační středisko.

Cílem cvičení bylo ověřit schopnosti velitelů jednotek PO v řízení sil a prostředků při mimořádné události letecké nehody, jejich koordinace a seznámení cvičících záchranářů s problematikou zásahu v areálu letiště Brno.

Na slavnostním zakončení celého soutěžního dne byly oceněny nejlepší týmy. Absolutním vítězem se stala posádka RZP ze Znojma, nejlepším týmem RLP pak posádka z Boskovic.

Všem výhercům gratulujeme a organizátorům děkujeme za nápadité soutěžní úkoly, mnohdy famózní herecké výkony figurantů a příjemně strávený čas při takto náročné soutěži.

Posádka z Břeclavi získala 2. místo v soutěži TRAUMADOM 2016

24.11.2016

Posádka z Břeclavi získala 2. místo v 7. ročníku soutěže posádek RZP TRAUMADOM 2016. V bratislavském klání se utkalo celkem 18 posádek. Kláře Kosíkové a Antonínovi Osičkovi gratulujeme ke skvělému výsledku a děkujeme za reprezentaci ZZS JmK!

Posádka RLP ZZS JmK zvítězila v prestižní soutěži Záchrana 2016

18.10.2016

Posádka ZZS JmK ve složení MUDr. Emil Kykloš, Bc.Petr Chlup, DiS. a Bc.Jan Antonín Barbořík,DiS. vyhrála 1.místo v letošním ročníku nejvýznamnější slovenské soutěže Záchrana. Soutěžní klání proběhlo 12.-15. října v Humenném. Vedení organizace děkuje týmu z Boskovic za reprezentaci ZZS JmK a gratuluje ke skvělému výsledku!!

Záchrana je prestižní celoslovenskou soutěží záchranářů s mezinárodní účastí, pořádanou pod záštitou Ministerstva zdravotnictví SR. Lékařské i nelékařské posádky mají za úkol řešit odborné úlohy zaměřené na neodkladnou zdravotní péči. Cílem zinscenovaných modelových situací, které mají věrně připomínat reálné zásahy, je prověřit teoretické znalosti a praktické dovednosti záchranářů za obtížných podmínek, například při nedostatku relevantních informací, v náročném terénu anebo při práci pod tlakem. Každý z úkolů je přitom bodován a o vítězi rozhoduje na základě získaných bodů 13tičlenná porota.

Malá Jihomoravská Rallye Rejvíz 2016 výsledky

15.03.2016

10 let Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje
20 let Rallye Rejvíz

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, p. o. slaví v letošním roce 10 let od vzniku jednotné zdravotnické záchranné služby zasahující na území celého Jihomoravského kraje a při této příležitosti se konal již 8. ročník tradičního metodického zaměstnání „Malá jihomoravská Rallye Rejvíz".

Šlo o dvoudenní, částečně soutěžní, metodické cvičení s tematikou urgentní medicíny a krizové připravenosti.

Malá jihomoravská Rallye Rejvíz probíhala od středy 16. 3. 2016 večer do čtvrtka 17. 3. 2016 odpoledne v Orea Resortu Santon a ve městě Brně.

Bylo připraveno několik odborných úkolů pro výjezdové skupiny ZZS z jednotlivých krajů ČR a celkem se zůčastnilo 18 soutěžních týmů.

Na slavnostním zakončení byli ocenění nejlepší soutěžící. Absolutním vítězem se stal tým RLP z Boskovic, který současně vyhrál i kategorii RLP. Druhé místo v kategorii RLP obsadil tým RLP Břeclav a třetí RLP Hodonín. V kategorii RZP vyhrál tým studentů VOŠZ Brno a současně obsadili druhou příčku v celkové kategorii. Druhé místo v kategorii RZP získal tým záchranařů ZZSJMK pod názvem Springfield a třetí místo obsadil tým RZP KZOS Brno. Všem výhercům gratulujeme a všem soutěžícím a organizátorům děkujeme za příjemně strávený čas při takto náročné soutěži.soutěž záchranářů - Komárno

05.09.2015

TLAČOVÁ SPRÁVA

V Komárne súťažili zdravotnícki záchranári z celého Slovenska

Komárno, 3.9. a 4.9. 2015

Pád výťahu s tehotnou ženou, ktorej sa začne pôrod. Výbuch acetylénovej fľaše v sklade. Rodina, ktorá sa vzájomne nakazí besnotou. Akútny infarkt myokardu u 41-ročného hasiča.

Práca zdravotníckeho záchranára je rozmanitá a nikdy nemôže vedieť, čo ho v práci čaká. Práve preto musia byť záchranári pripravení na všetko. Najlepšie ich na tieto nepredvídateľné situácie chystajú praktické nácviky simulovaných zásahov.

V Komárne sa stretlo 42 záchranárov, aby medzi sebou súťažili o putovnú trofej súťaže Komárno Rescue a zároveň sa naučili niečo nové, s čím sa vo svojej práci ešte nemuseli stretnúť. Päť súťažných úloh preskúšalo teoretické vedomosti i praktické skúsenosti 21 posádok rýchlej zdravotnej pomoci z celého Slovenska – zastúpené boli okresy Komárno, Nové Zámky, Galanta, Dunajská Streda, Nitra, Trnava, Trenčín, Rožňava, Levice a Košice a jedna posádka prišla až spoza hraníc – z Čiech.

Súťažná trasa merala päť a pol kilometra  a spolu s absolvovaním súťažných úloh každej posádke trvala v priemere dve a pol hodiny.

Súťažiacich preverili na jednotlivých stanovištiach skúsení rozhodcovia - kolegovia zo záchranárskej brandže – MUDr. Peter Kyseľ (Falck Záchranná), MUDr. Milan Henčel (ARO – NsP Bojnice), MUDr. Adriana Kelecsényiová (ZZS ZaMED), Mgr. Csaba Bozsaky (ZZS ZaMED) a svoje zastúpenie malo i krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby v osobe PhDr. Ivety Vojčiniakovej (vedúcej zdravotníckej operátorky na KOS Nitra).

Bonusovou úlohou bolo zlaňovanie z druhého poschodia hasičskej veže s asistenciou komárňanských hasičov.

Hlavný rozhodca súťaže Bc. Roland Száz zo záchranky ZaMED hovorí: “Perličkou tejto súťaže bol pôrod, ktorý sa odohrával za zablokovanými dvermi vo výťahovej šachte a rodička naviac žiadala o utajený pôrod. V poslednom čase sa záchranári v našom regióne stretávajú so zvýšeným počtom utajených pôrodov v sanitkách, preto sme chceli preveriť, či záchranári poznajú správny postup v situácii, kedy si matka žiada utajený pôrod.”

Mix situácií, z ktorých mnohé boli chronicky známe a bežné a iné naopak veľmi zriedkavé vhodne poskladal organizačný tím pod vedením odbornej garantky MUDr. Renaty Kratochvilovej. Na porovnanie, s infarktom sa záchranári stretávajú pomerne bežne, zatiaľ čo s besnotou sa zatiaľ v realite nestretla žiadna z posádok zúčastnených na tejto súťaži.

MUDr. Renata Kratochvilová, odborná garantka súťaže hovorí: „Simulované súťažné úlohy Vám v praxi záchranára pomôžu v rutinnej práci a v budúcich ročníkoch Vám zasa rutina pomôže pri súťaži.“

Tohtoročným víťazom Komárno Rescue sa napokon stala posádka záchrannej zdravotnej služby LSE Life Star Emergency zo stanice v Trenčíne (Michaela Surmová a Ján Staš), na druhom mieste sa umiestnila posádka Záchranní zdravotní služby Jihomoravského kraje zo stanice v Brne (Lukáš Skřejpek a Klára Kosíková) a na treťom mieste skončila domáca posádka záchrannej zdravotnej služby ZaMED zo stanice RZP Nesvady (Henrieta Flamíková a Róbert Zsíros).

Výnimočné uznanie patrí posádke Hasičského a záchranného zboru z Komárna (László Pápai a Peter Polák), členovia ktorej pracujú ako hasiči na stanici v Komárne a zároveň ako vodiči v záchrannej zdravotnej službe ZaMED. V konkurencii profesionálnych a študovaných zdravotníckych záchranárov obsadili trináste miesto z dvadsiatich jedna posádok.

Ocenení získali finančné odmeny a víťazná posádka si odniesla i putovnú trofej.

http://www.zamed.sk/komarno-rescue/iii-rocnik-kn-rescue-2015/

Rallye Rejvíz 2015

30.05.2015

4 týmy ZZSJMK reperezentovaly naší organizaci na mezinárodní soutěži Zdravotnických záchranných služeb v Jeseníkách. Tým RZP z Boskovic se umístil v národní kategorii RZP na 3. místě. V soutěži " Zlaté sluchátko" jsme obsadili 2.místo. Všem děkujeme za reprezentaci. Podrobnosti budeme aktualizovat....

Malá Jihomoravská Rallye Rejvíz

27.03.2015

7. ročník Malá jihomoravská Rallye Rejvíz 2014(27.3.2015, Brno)

 

Již sedmý rok pořádala ZZS JmK odbornou vzdělávací akci spojenou s kvalifikací k účasti na mezinárodní soutěž Rallye Rejvíz 2015. Jde o metodicky zaměřenou praktickou soutěž. Týmy řešily jednotlivé úkoly, které byly velice reálně připraveny. Vše v součinnosti dalších složek IZS, zejména hasičů.

Nejlepší týmy se tímto závodem kvalifikovaly na mezinárodní soutěž záchranných služeb - Rallye Rejvíz 2015

Soutěže se účastnilo celkem 13 týmů. 12 týmů ZZS z celého Jihomoravského kraje, doplněných o 1 tým studentů záchranářství. Soutěžící plnili úkoly na 7 stanovištích. Místem konání bylo školní a výcvikové zařízení HZS, Trnkova 85 v Líšni http://www.oupobm.cz/.

Absolutním vítězem letošního ročníku se stal tým RZP složený z inspektora provozu, operátora KZOS a záchranářky . Do velké soutěže Rallye Rejvíz 2015 se tedy nominovaly kromě vítěžného týmu i tyto týmy - RZP Boskovice, RLP Brno, RLP Hodonín. Tým RZP Vyškov bude ZZS reprezentovat na další soutěži záchranných služeb. Všem soutěžícím děkujeme za nasazení, s kterým se soutěže zhostili a nominovaným přejeme mnoho úspěchů na květnovém mezinárodním klání.

Organizace celé akce proběhla ve spolupráci s realizačním týmem Rallye Rejvíz a za podpory zaměstnanců školního a výcvikového střediska HZS. Díky jejich podpoře se mohl letošní ročník bez problémů uspořádat. Všem velmi děkujeme za spolupráci.

úspěch reprezentace ZZSJMK - Záchrana 2014 (Slovensko)

04.10.2014

Ve dnech 2. - 5.10.2014 se na Slovensku uskutečnil 23. ročník odborné soutěže zdravotnických záchranných služeb - Záchrana 2014. Minulý rok tuto soutěž vyhrál tým ZZS JMK. V letošním ročníku jsme opět potvrdili, že ZZS JMK poslední roky patří na přední příčky v odborných soutěžích. Tým RZP ze Znojma v kategorii RZP obsadil 2.místo z celkového počtu 20 soutěžních týmů. V celkovém pořadí všech soutěžních týmů (20 RZP a 7 RLP) obsadili naši záchranáři 3. místo. Moc gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci... Fotogalerie na webu www.zachrana2014.sk

Mapa webu RSS - aktuality na webu RSS - aktuality z výjezdů