Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Z výjezdů
1.1.2021

Bez dopravních nehod a vážných zranění pyrotechnikou - poklidný Silvestr změnil charakter výjezdů

Příchod nového roku byl tentokrát pro záchranáře podle očekávání klidnější než v předchozích letech. Silvestrovské oslavy se odehrávaly v umírněném duchu - a tomu odpovídaly i počty a hlavně charakter výjezdů.

Nevyjížděli jsme k dopravním nehodám, k drobným úrazům docházelo v domácím prostředí a byly spojeny s požitím alkoholu. U zranění způsobených zábavní pyrotechnikou jsme zasahovali pouze dvakrát. Poprvé 19 minut po půlnoci, kdy explodovala petarda v dlani mladého muže a způsobila mu lehká tržná poranění a popáleniny. Zraněného jsme po ošetření převáželi na chirurgii nemocnice v Břeclavi. Ve stejnou dobu zasáhla vystřelená rachejtle do obličeje i muži středního věku na Blanensku. I jemu způsobila pouze lehká zranění. Pacienta naše posádka ošetřila a převezla na chirurgii blanenské nemocnice.

K nejvážnějšímu případu jsme vyjížděli před druhou hodinou ranní do chatové oblasti v Mokré – Horákov, kde spadl muž do ohně a zůstal ležet v bezvědomí s popáleninami třetího stupně na téměř celém těle, zejména na horní polovině. Operátorka na pomoc pacientovi vyslala lékařskou posádku v systému rendez-vouz, nelékařskou posádku a inspektora provozu. Zdravotníci muži poskytli kompletní přednemocniční péči včetně zajištění dýchacích cest a napojení na řízenou plicní ventilaci a poté jej transportovali na urgentní příjem FN v Bohunicích.

Ošetřili jsme také několik zraněných osob po fyzických potyčkách.  K úrazům docházelo téměř výhradně v domácím prostředí a lidé si je způsobili v opilosti nebo pod vlivem drog. Pod silným vlivem alkoholu a omamných látek byl také jeden nezletilý.

Ve večerních hodinách a pak také nad ránem prvního dne nového roku jsme vysílali naše posádky hlavně ke Covid pozitivním pacientům, jejichž stav se zhoršil a vyžadoval převoz do zdravotnicích zařízení. (HK)

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader