Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje

Defík - pejsek záchranář

Přestože si to nikdo z nás nepřeje, náplní naší práce je samozřejmě také péče o děti. Nejčastěji se jedná o úrazy, kolapsy, febrilní křeče, akutní zánět hrtanu, bolesti břicha, epilepsii a další zdravotní komplikace.

Abychom dětem alespoň trochu ulehčili v těchto zátěžových situacích, vozíme v sanitce pejska záchranáře. Plyšovou hračku dáváme našim malým pacientům, aby zmírnila jejich bolest a stres při ošetřování. Někdy je třeba dát hračku i dítěti, které sice nepotřebuje naši péči, ale dostane plyšáčka například v situaci, kdy se staráme o někoho z jeho blízkých. Opět jde tedy o snahu zmírnit obavy a napětí. Snažíme se, aby celý proces přednemocniční péče byl pro naše malé pacienty co nejméně bolestný a měl co nejmenší následky.

Pejsek záchranář, jehož kmotrem je známý český herec Saša Rašilov, se stal zároveň maskotem naší záchranky, proto kromě malých pejsků máme i tři velké. Vozíme je s sebou na různé akce, kde veřejnosti ukazujeme naše sanitky a jejich vybavení. Jedná se například o celorepublikový Den linky 155, celosvětovou událost Restart a heart day či společné akce s ostatními složkami IZS. Zájemce učíme na figuríně resuscitovat a děti ze všeho nejvíc baví právě obvazování plyšáků.

S naším Defíkem vznikla i zábavná a zároveň poučná hra, kterou si můžete stáhnout do svých telefonů na tomto odkazu:

https://drive.google.com/file/d/1jWt6h-aVVsAk3o84BZ2R38DG7KyfUSLU/view

Naučíte se, jak pomoci pacientovi s cévní mozkovou příhodou neboli mrtvičkou. Děkujeme studentům Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně a děkujeme také herci Michalu Isteníkovi, že našemu pejskovi propůjčil svůj hlas.

Kromě toho máme pejska záchranáře také v našich omalovánkách, kde se děti nejen pobaví vybarvováním, ale zároveň se dozví něco užitečného o poskytování první pomoci. I děti totiž mohou být v této oblasti velmi nápomocné. Mohou zavolat na linku 155 či vyhledat někoho dospělého a přivést ho na místo události nebo dokážou konejšit pacienta do příjezdu záchranářů. A přesně to se je snažíme naučit. Omalovánky si můžete stáhnout a vytisknout zde:

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader