Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje

Letecká záchranná služba

Zachraňujeme také ze vzduchu

Když může jít doslova o vteřiny a zdravotnická pomoc spolu s transportem pacienta je efektivnější spíše ze vzduchu, než klasickou pozemní cestou sanitkou, vyráží do akce členové Letecké záchranné služby. V Jihomoravském kraji funguje LZS již od 1. července 1988. Stala se součástí sítě dalších středisek LZS, které vznikaly na konci 80. a začátkem 90. let v celé tehdejší Československé republice. Důvodem pro jejich zřízení byla po vzoru okolních států snaha zvýšit úroveň přednemocniční péče o pacienty. Vyškolená posádka LZS dokáže operovat na rozsáhlém území a zajistit rychlé ošetření a transport do adekvátní nemocnice i ze vzdálenějších oblastí.

Cílem LZS je co nejvíce „přiblížit nemocnici pacientovi“, což znamená přiblížit kvalifikovanou posádku na místo zásahu, profesionálně a rychle ošetřit pacienta na místě a transportovat jej na nejbližší vhodné specializované pracoviště, kde mu bude poskytnuta navazující péče na velmi vysoké úrovni.

Létáme k vám ve dne v noci

LZS v Brně je jednou ze šesti základen v ČR, které mají nepřetržitý 24 hodinový provoz. Létání za tmy je pro piloty letecké záchranné služby v současné době mnohem bezpečnější díky tzv. brýlím pro noční vidění. Tzv. NVG jsou zařízením, které dokáže zesílit zbytkové světlo. Po náležitém zaškolení posádky na palubě může vrtulník přistát v terénu i za úplné tmy. Vrtulník letecké záchranné služby vzlétá z dočasné základny HEMS na mezinárodním letišti v Brně-Tuřanech (severo-západní část letiště). Letový provoz je i nadále zajištěn vrtulníkem Eurocopter H135 T2+. Jedná se o střední víceúčelový vrtulník celokovové konstrukce s jedním čtyřlistým nosným rotorem, vyrovnávacím fenestronem a pevným ližinovým podvozkem. Je poháněn dvěma motory Turbomeca Arrius 2B2 a jeho maximální rychlost je 251 km/hod. Registrační značka domovského vrtulníku je OK-LJR. Vrtulník pod touto imatrikulací létá jako Kryštof 04 od 1. 1. 2021, majitelem a provozovatelem vrtulníku je společnost DSA, a.s. Zdravotnická zástavba našeho vrtulníku je od firmy Aerolite.

Na palubě zkušená posádka

Zdravotnické vybavení a zdravotnickou posádku poskytuje ZZS JmK. Vrtulník je vybaven stejně jako lůžko intenzívní péče v nemocnici. Posádka však péči poskytuje na nesrovnatelně menším prostoru. Nepřetržitý provoz základny zajišťuje po zdravotnické stránce deset erudovaných lékařů, se specializací v anestezii, urgentní medicíně a traumatologii, a devět pečlivě vybraných záchranářů. Udržení úzkého týmu je důležité především z pohledu součinnosti celé posádky. V pravidelných intervalech všichni lékaři, záchranáři a piloti absolvují další vzdělávací školení zaměřená právě na specifika činnosti letecké záchranné služby. V současné době je v Česku deset středisek LZS, která jsou systematicky rozmístěna tak, aby bylo území státu maximálně pokryto.

 

vedoucí lékař LZS MUDr. Jana Kubalová
vedoucí lékař LZS MUDr. Jana Kubalová

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader