Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje

Letecká záchranná služba

Zachraňujeme také ze vzduchu

Když může jít doslova o vteřiny a zdravotnická pomoc spolu s transportem pacienta je efektivnější spíše ze vzduchu, než klasickou pozemní cestou sanitkou, vyráží do akce členové Letecké záchranné služby. V Jihomoravském kraji funguje LZS již od 1. července 1988. Stala se součástí sítě dalších středisek LZS, které vznikaly na konci 80. a začátkem 90. let v celé tehdejší Československé republice. Důvodem pro jejich zřízení byla po vzoru okolních států snaha zvýšit úroveň přednemocniční péče o pacienty. Vyškolená posádka LZS dokáže operovat na rozsáhlém území a zajistit rychlé ošetření a transport do adekvátní nemocnice i ze vzdálenějších oblastí.

Cílem LZS je co nejvíce „přiblížit nemocnici pacientovi“, což znamená přiblížit kvalifikovanou posádku na místo zásahu, profesionálně a rychle ošetřit pacienta na místě a transportovat jej na nejbližší vhodné specializované pracoviště, kde mu bude poskytnuta navazující péče na velmi vysoké úrovni.

Létáme k vám ve dne v noci

LZS v Brně je jednou ze šesti základen v ČR, které mají nepřetržitý 24 hodinový provoz. Létání za tmy je pro piloty letecké záchranné služby v současné době mnohem bezpečnější díky tzv. brýlím pro noční vidění. Tzv. NVG jsou zařízením, které dokáže zesílit zbytkové světlo. Po náležitém zaškolení posádky na palubě může vrtulník přistát v terénu i za úplné tmy. Vrtulník letecké záchranné služby vzlétá z dočasné základny HEMS na mezinárodním letišti v Brně-Tuřanech (severo-západní část letiště). Letový provoz je i nadále zajištěn vrtulníkem Eurocopter H135 T2+. Jedná se o střední víceúčelový vrtulník celokovové konstrukce s jedním čtyřlistým nosným rotorem, vyrovnávacím fenestronem a pevným ližinovým podvozkem. Je poháněn dvěma motory Turbomeca Arrius 2B2 a jeho maximální rychlost je 251 km/hod. Registrační značka domovského vrtulníku je OK-LJR. Vrtulník pod touto imatrikulací létá jako Kryštof 04 od 1. 1. 2021, majitelem a provozovatelem vrtulníku je společnost DSA, a.s. Zdravotnická zástavba našeho vrtulníku je od firmy Aerolite.

Na palubě zkušená posádka

Zdravotnické vybavení a zdravotnickou posádku poskytuje ZZS JmK. Vrtulník je vybaven stejně jako lůžko intenzívní péče v nemocnici. Posádka však péči poskytuje na nesrovnatelně menším prostoru. Nepřetržitý provoz základny zajišťuje po zdravotnické stránce deset erudovaných lékařů, se specializací v anestezii, urgentní medicíně a traumatologii, a devět pečlivě vybraných záchranářů. Udržení úzkého týmu je důležité především z pohledu součinnosti celé posádky. V pravidelných intervalech všichni lékaři, záchranáři a piloti absolvují další vzdělávací školení zaměřená právě na specifika činnosti letecké záchranné služby. V současné době je v Česku deset středisek LZS, která jsou systematicky rozmístěna tak, aby bylo území státu maximálně pokryto.

 

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader