Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
26.1.2021

Brněnský modelář staví záchranářské vrtulníky, teď se chystá na náš nový stroj DSA

Jsou přesnou zmenšeninou našich záchranářských vrtulníků, tedy těch, se kterými jsme posledních 12 let vyráželi do terénu za pacienty. Vrtulníky EC-135 s registrací OK-NIK s přezdívkou „Nikola“, který provozovala firma Alfa Helicopter, a policejní EC-135 OK-BYC.. jen zmenšené na 35 centimetrů. Jejich autorem je brněnský modelář Lukáš Hrubeš. Svoji sbírku záchranářských leteckých strojů chce nyní doplnit o minikopii žlutého stroje společnosti DSA, našeho nového provozovatele.

Krátce jsme Lukáše Hrubeše vyzpovídali, abychom se dozvěděli, jak se ke stavbě záchranářských vrtulníků dostal a kolik dá práce, přenést jedenapůltunový stroj do miniaturní podoby. 

„Moje první setkání se záchranářským vrtulníkem bylo při sledování seriálu „Medicopter 117“, který jsem jako malý doslova hltal. Podle něj jsem postavil svůj první vrtulník. Stále ho mám doma. Byl postaven v měřítku 1/72, takže je to celkem prcek (měří 13 centimetrů),“ vzpomíná na úvod mladý modelář. Pan Lukáš vyrůstal v brněnských Tuřanech, jen pár metrů od letiště. Z druhého patra jejich bytu nadšeně sledoval runway. Letecká technika ho od malička fascinovala. Po otci pak zdědil lásku k modelařině, a tak není divu, že se oba koníčky brzy propojily.

V době, kdy se Lukáš rozhodl postavit model vrtulníku EC-135, naší „Nikoly“, měl předlohu téměř na dosah ruky. Základna společnosti Alfa Helicopter totiž sídlila hned vedle letiště a vrtulník přistával jen pár metrů od plotu. „Byl to pro mě pokaždé ohromný zážitek, sledovat start a přistání helikoptéry. A právě tam jsem se dal do řeči se záchranářem Michalem Pluhařem, který mi umožnil, prohlédnout si vrtulník zblízka a detailně si ho nafotit. To je pro modeláře nesmírně cenné. Tímto bych mu za to ještě jednou rád poděkoval,“ říká Lukáš Hrubeš.

První model jihomoravského záchranářského vrtulníku tak postavil právě pro našeho kolegu. Při stavbě modelu bylo třeba zejména upravit interiér, aby se vše shodovalo se skutečnou předlohou, a to včetně zdravotnické zástavby. „Toto úsilí bohužel nikdo moc neocení, protože dovnitř modelu je vidět jen velmi málo. Ale ten pocit, že je tam vše tak, jak má být, je k nezaplacení,“ směje se pan Lukáš.

Nedlouho nato vznikl i model policejního vrtulníku, tedy toho, se kterým jihomoravští letečtí záchranáři létali do konce roku 2020, modrého Kryštofa s registrací OK-BYC. Snem mladého modeláře bylo, samozřejmě kromě sestavení dokonalého modelu, i nafotit jej společně se skutečným strojem. O to se postaral fotograf Petr Pilát, jehož fotografie znáte i z webových stránek ZZS JMK.

A jelikož máme od ledna nového provozovatele Letecké záchranné služby, společnost DSA, čeká teď pana Lukáše stavba žlutého vrtulníku. Na hotový kousek si budeme muset počkat. Vytvoření modelu a jeho vyladění k dokonalosti totiž trvá minimálně 6 měsíců.  

„Kromě psychické síly a klidu na práci je u modeláře důležitá i trpělivost a snaha dotáhnout celou práci do konce. Právě pro toto nepříliš pozitivní období je ale modelařina úžasná, nemusíte nikam chodit a skvěle se zabavíte,“ dodává s nadšením Lukáš Hrubeš, který má na kontě celkem už víc než 50 modelů. My mu děkujeme za rozhovor a budeme se těšit, až nám našeho zmenšeného nového parťáka představí. (HK)

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader