Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
22.8.2018

FIRST RESPONDER + AED = NADĚJE NA ZÁCHRANU ŽIVOTA

Příběh první:

Slečna Eva dnes slaví 17. narozeniny, vraťme se však o pár měsíců zpět. V březnu mladičkou dívku postihla náhlá srdeční zástava. Operátorka tísňové linky pomáhala po telefonu s resuscitací, kterou prováděli rodiče dívky. Na místo dorazili jako první příslušníci PČR, tzv. FIRST RESPONDEŘI, jednalo se o hlídku z Kuřimi. Pokračovali v provádění srdeční masáže a použili automatizovaný externí defibrilátor. Díky tomu se podařilo krevní oběh obnovit, další péče se ujali záchranáři, dívku ošetřili a převezli do Dětské nemocnice v Brně. „Byla to nejtěžší chvíle mého života, jsem šťastná, že to všechno takhle dopadlo,“ říká Eva Jelínková, maminka mladé pacientky. Její dceři přejeme k dnešním narozeninám jen to nejlepší, hlavně aby se brzy zcela zotavila.

Příběh druhý:

Židlochovičtí policisté dorazili do Sokolnic, k náhlé zástavě oběhu muže středního věku, opět pomohlo AED, do doby příjezdu záchranářů prováděli policisté srdeční masáž a za pomoci defibrilátoru podali dva výboje. I tento příběh má šťastný konec: „Ani nevím, jak bych policistům a záchranářům poděkovala, jsou úžasní, jsem jim moc vděčná,“ říká dojatě paní Edita, družka zachráněného muže.

Závěr:

Spolupráce PČR a ZZS JmK nese ovoce v podobě zachráněných životů, každá minuta se počítá a použití AED je při zástavě oběhu klíčové. Důležité však není jen pořízení defibrilátorů samotných, ale také soustavné vzdělávání a zaškolování FIRST RESPONDERŮ. A přesně na tom budou složky IZS i nadále pracovat a svoji spolupráci rozvíjet. Péče o zdraví a život je to, na čem nám záleží.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader