Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
1.4.2024

Jihomoravská záchranka jako první v republice nahradila zaměstnance umělou inteligencí

Byl to přísně utajený projekt. Organizaci ZZS JmK poskytující nepřetržitě přednemocniční neodkladnou péči se podařilo udržet jej pod pokličkou, aby dnes mohla všechny ohromit. „Přiznávám, že na projektu pracujeme již několik let, měli jsme na to najatý speciální tým, který sídlil v podzemí našeho sídla v Brně-Bohunicích. Jeho členové nesměli vycházet, aby nic neprozradili. Není však třeba mít obavy, bylo o ně dobře postaráno, pravidelně absolvovali lékařské prohlídky, což jsme pochopitelně zajistili z vlastních zdrojů. A rozhodně nestrádali, mysleli jsme i na pestrou stravu bohatou na vlákniny a vitamíny. A musím říct, že se nám investice vyplatila, podle mého názoru tým odvedl skvělou práci. A co víc, jsme opět v něčem první,“ říká Hana Albrechtová, ředitelka jihomoravské záchranky.

Jak použití AI vypadá u záchranářů v praxi? „Začněme u dispečinku, tam nezůstala živá duše. Telefony jsou napojeny na složitý systém, který na základě nahraných algoritmů dokáže komunikovat s volajícími, poskytnout jim rady a popřípadě vyslat sanitku. Systém funguje velmi dobře, samozřejmě připouštíme jistou míru chybovosti, má to ještě svoje mouchy, ale na tom pracujeme. Nedávno došlo k záměně obce Hradčany na Tišnovsku a Pražského hradu. Dispečink vyslal vůz do hlavního města a sanitka se tak vyblokovala na několik hodin. Ale s mírnými ztrátami se ze začátku počítá,“ vysvětluje mluvčí ZZS JmK Michaela Bothová.

Sanitka se řídí „sama“, za pomoci speciální jednotky vyvinuté na principu AI a vybavené nejmodernějším typem navigace. Místo záchranářů pak o pacienty pečují roboti vybaveni umělou inteligencí. „Ano a musím říct, že jsem až překvapená, že nejen poskytování péče je na vysoce odborné úrovni – programátoři odvedli skvělou práci – ale naši roboti-záchranáři umí být i velmi empatičtí. Zrovna nedávno se jeden umělý kolega nad smutným osudem pacienta rozplakal,“ odpovídá ředitelka jihomoravské záchranky. „V současné době se zacvičují roboti-lékaři, intubace jim ještě trošku dělá problém, zato léky umí nazpaměť skvěle, jako když bičem mrská.“

Umělou inteligencí byli nahrazeni i tzv. THP pracovníci. Jedinými „živými“ zaměstnanci tak zůstává vedení organizace. Ovšem otázka zní, na jak dlouho? Speciální tým pro vývoj AI se totiž podle našeho důvěryhodného zdroje znovu zavřel do podzemí sídla jihomoravské záchranky.

Krásný APRÍL všem smiley

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader