Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
1.4.2023

Legendární Babetta občerství vozový park jihomoravské záchranky

Snadno ovladatelný motocykl chtějí záchranáři využít pro výjezdy s nižším stupněm naléhavosti. „Akcí nám rok od roku přibývá a systémové řešení nepřichází, navíc stále hledáme možnosti, jak ušetřit. Teď jsme našli vhodnou alternativu. Zdravotník v uniformě usedne na moped, nasadí si helmu a vyrazí s koženou brašnou a připevněnými nosítky za pacientem,“ vysvětluje nadšeně mluvčí ZZS JmK Michaela Bothová. Radost neskrývá a netrápí se ani tím, že babeta je omezena maximální čtyřicetikilometrovou rychlostí. „To vůbec nevadí, však nejsme v Chuchli. Zásadní je, aby náš zdravotník dorazil v pořádku, proto je tak důležité, aby měl ochrannou přilbu, která navíc bude plnit funkci výstražného zařízení, na helmy se totiž přimontuje malý majáček,“ upřesňuje mluvčí. Podle ní bude mít velkou výhodu i záměr vozit pouze pacienty, jejichž životní funkce nejsou ohroženy. „Usnesli jsme se, že pacient se může zapojit a spolupracovat aktivně se zdravotníkem. Například si přidrží infuzi nebo může zatlačit, pokud se stroj porouchá,“ raduje se Michaela Bothová.

Po vzoru záchranářů se rozhodli nakoupit babety i hasiči. „Samozřejmě v červeném designu, to bude rozdíl mezi našimi a záchranářskými mopedy. Uvažujeme o pořízení motocyklů v provedení „sajdkára“, abychom v postranním vozíku mohli převážet menší nádrž s vodou pro prvotní zásah. Hadici bude mít hasič omotanou kolem krku, všechno je z logistického pohledu dobře promyšleno,“ konstatuje mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. „Zdá se nám to celé jako skvělý nápad, škoda jen, že jsme na to nepřišli dřív než záchranáři, ti jsou vždycky o krok před námi,“ povzdychnul si ještě.

Kdy budou babety součástí i policejního vozového parku, je nejspíš jen otázkou času. Zřejmě však můžeme očekávat, že sympatická, praktická a nízkonákladová vozítka se výhledově stanou vlajkovou lodí integrovaného záchranného systému.

Krásný Apríl všem smiley

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader