Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
3.10.2023

Máme nové moderní základny: v Bučovicích a Slavkově

Po roce a čtvrt od zahájení stavby už se můžeme pochlubit novými stanovišti, to v Bučovicích je již v provozu, ve Slavkově u Brna začne základna fungovat příští týden. Celkové výdaje dosahují cca 130 milionů korun.

V Bučovicích se sídlo záchranky nachází v bývalém hospodářském areálu v sousedství hasičů. Výhodná pozice nabízí blízký výjezd na silnici I/50.

Ve Slavkově vznikla základna v novém areálu hned na okraji města rovněž vedle hasičů. I v tomto případě se jedná o strategicky výhodnější polohu, než bylo původní sídlo v blízkosti místní polikliniky. „Nové základny zkvalitní zázemí záchranářů. Budovy jsou navíc postaveny jako nízkoenergetické, dochází v nich až k 80 % úspoře potřebné energie oproti stávajícím základnám,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

„Umístění základen vedle hasičů je důležité pro koordinaci obou složek integrovaného záchranného systému a ve Slavkově teď bude výjezd k události mnohem rychlejší a pohodlnější. Zvýší se tak i úroveň přednemocniční péče v širokém okolí,“ doplnil radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.

„V letošním roce jsme významně obnovili vozový park, otevřeli jsme naši už dvacátou čtvrtou základnu v Miroslavi, dále spustilo provoz nové stanoviště v Boskovicích a teď otevíráme další dvě nové základny, které nahradí ty již nevyhovující. Velmi nám záleží na neustálém progresu, na soustavném vylepšování podmínek pro práci našich kolegů, protože jedině tak můžeme pacientům poskytovat tu nejkvalitnější péči. Je za tím vším mnoho úsilí, energie a financí a já děkuji všem, kteří se na modernizaci našeho zázemí podílejí, tedy svým kolegům a také zřizovateli. Jsem ráda, že sledujeme nové trendy a technologie a že se jako záchranka můžeme pochlubit špičkovým zázemím,“ řekla ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Výjezdové základny byly připraveny podle jednotného konceptu. V 1. nadzemním podlaží se nacházejí dvě stání sanitních vozidel, sanitační box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, použitého prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. Druhé nadzemní podlaží slouží jako pobytové prostory posádek, šatny a hygienické zázemí. Samostatným objektem je kryté stání pro vozidla a navazující nezastřešená parkovací stání.

Výjezdové stanice jsou navrženy v plusovém energetickém standardu s využitím dvou fotovoltaických elektráren, z nichž první svým výkonem zásobuje běžný provoz základny a druhá pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů, které efektivně vyrábí teplo k vytápění a teplou vodu pro potřeby výjezdové základny. Tento systém má i reverzní funkci se schopností budovu výjezdové stanice v létě chladit. Nechybí ani podzemní nádrže k akumulaci dešťové vody, která bude následně využita pro provoz základen.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader