Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
26.4.2023

Maňásci dětem vysvětlí, jak fungují složky IZS

Arny, Adam, Alča, Alan a Anna, tak se jmenují usměvavé figurky ve speciálně ušitých uniformách (jedná se o věrné kopie současné reálné ústroje jednotlivých složek), které představují vojáka, dopravního policistu, záchranářku/lékařku, hasiče a pořádkovou policistku.

„Byl to můj sen, vytvořit projekt, který přiblíží nejmenším dětem v mateřských školách jednotlivé složky IZS, co je jejich náplní činnosti, jak a na která čísla v případě nouze volat a také jak se správně zachovat z hlediska bezpečnosti a prevence. Pedagožky v mateřských školách, za pomoci figurek a za pomoci speciálně vytvořeného manuálu, mohou zakomponovat primární prevenci do každodenní předškolní výuky, a připravit děti v oblastech bezpečnosti, zdraví a dopravy. Děti tak například získají důležité informace k bezpečnému chování doma, třeba že není radno otevírat dveře cizím osobám. Nebo se dozví, které přístroje mohou být dobrými sluhy ale špatnými pány. Každá figurka má v manuálu zpracována tři obsáhlá témata řešící konkrétní oblasti dle kompetencí vybrané složky. V současné době připravuji s experty na danou problematiku také po třech tématech pro Alču a Alana, nově vyvzorované figurky,“ vysvětluje autorka projektu Prevence hrou Soňa Svobodová.

Nápad se nám moc líbí, a tak má naši podporu, už ty nejmenší děti se totiž mohou učit, jak pomoci bližnímu, mohou si osvojit čísla tísňových linek a mohou si zapamatovat klíčové zásady tak, aby byly v bezpečí. Věříme, že maňásci se těm nejmenším budou líbit a vše potřebné je figurky hravou formou naučí.

Pokud Vás projekt zaujal, můžete zjistit více na: https://veteran-ka.cz/sluzby/

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader