Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Z výjezdů
9.7.2019

Mladého muže v lese zranila padající větev, nebylo snadné jej najít

Naši operátoři dnes vyslali pomoc k muži, na kterého spadla větev. „Obdrželi jsme informaci, že pacient se nachází v lese nedaleko Želešic na Brněnsku, bohužel však nebylo jasné, kde přesně. Volající se snažil svoji polohu co nejlépe přiblížit, ale v případě, že se zraněný nachází ve špatně přístupném terénu, kde většinou není žádný orientační bod, je to skutečně těžké. V takových chvílích je užitečné použití Aplikace Záchranka, které velmi doporučujeme. Ihned totiž známe souřadnice a jsme schopni pacienta lokalizovat s co největší přesností,“ vysvětluje Marie Hujdičová, operátorka jihomoravské záchranky.

V tomto případě však volající neměl Aplikaci Záchranka k dispozici, postupovali jsme tedy tak, že operátoři vyslali k místu, kde se měl pacient nacházet, leteckou záchrannou službu. Ve stejnou chvíli vyrazil na místo také inspektor provozu, který se s volajícím na základě domluvy potkal u předem smluveného bodu, u hasičské zbrojnice. Odtud pak inspektor následoval řidiče traktoru, který ho k místu události zavedl. O spolupráci požádalo operační středisko i hasiče.

Pak už náš vrtulník dosedl na nejbližší možné místo a jeho posádka pokračovala vozem inspektora až ke zraněnému muži. Kvůli nepřístupnému terénu byl vyslán i vrtulník s hasiči, který je vybaven palubním jeřábem. Naše lékařská posádka mladého pacienta ošetřila a hasiči jej následně v podvěsu dopravili k našemu vrtulníku. Zdravotníci poté muže s těžkými poraněními letecky transportovali na Urgentní příjem FN Brno.

Ještě jednou zdůrazňujeme: v lese, na turistické trase, u velkých vodních nádrží, na cyklostezkách, v lomech či na dálnici, ze všech těchto míst je ideálním postupem volání přes Aplikaci Záchranka. U pacienta budeme dříve a dříve mu tím pádem také budeme moci pomoct. Jde o každou minutu… Více o aplikaci najdete na: https://www.zachrankaapp.cz/

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader