Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Z výjezdů
23.2.2019

Mladý fotbalista měl zástavu oběhu

Nezletilého chlapce dnes při fotbalovém zápase na Blanensku postihla nevolnost a krátce na to ztratil vědomí. Svědci události volali tísňovou linku 155 a operátorka ihned po zjištění místa události vyslala tým záchranářů. Mladík nutně potřeboval pomoc a operátorka naváděla volající, jak zahájit resuscitaci. Výhodou bylo, že volající věděli, jak provádět srdeční masáž. Mladý sportovec měl po celou dobu tzv. gasping, což je nepravidelné dýchání, které je snadno zaměnitelné s normálním dýcháním. Jde o lapavé dechy či nádechy opakující se v postupně se prodlužujících a nepřirozeně dlouhých intervalech a je příznakem časného stadia zástavy krevního oběhu.

Tým záchranné služby při příjezdu na místo okamžitě převzal resuscitaci a rozšířil ji o podání defibrilačního výboje a zaléčení pacienta. Zdravotníkům se podařilo obnovit pacientův oběh a mladík postupně nabyl vědomí. Všechny články řetězce zafungovaly skvěle: správná reakce svědků události, zavolání na tísňovou linku, pomoc operátorky, která přesně vyhodnotila situaci, provádění laické resuscitace před příjezdem sanitky a odborný zásah záchranářů. To vše vedlo k záchraně chlapce. Po obnovení oběhu byl převezen do nemocnice.

Myslete na to, že znalost resuscitace velice usnadňuje práci operátorům a zvyšuje šanci postižených na přežití. Náhlá zástava oběhu bohužel nepostihuje jen osoby staršího věku, ale také velice mladé lidi. Každý člověk se může setkat se situací, kdy bude šance na přežití někoho jiného právě v jeho rukou. Proto prosím nepodceňujte možnost seznámit se se správným postupem při poskytování první pomoci. V kritické situaci vám pomůže operátor linky 155, bude vám pevnou oporou, ale vaše znalosti o resuscitaci budou vždy důležité.

http://www.aedjmk.info/files/AED-skladacka-format.pdf

 

Kontaktní formulář

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz
ID datové schránky: rv5mvri

x
loader