Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
23.7.2020

Nehody cyklistů

Dnes ráno vyslalo naše operační středisko pozemní lékařskou posádku i vrtulník na Blanensko. Pomoc přivolali lidé, kteří našli u silnice kolo, kousek dál pak ležel muž středního věku. Nebylo tedy jisté, co se na místě přesně stalo a co celé události předcházelo. Zdravotníci navázali na resuscitaci prováděnou hasiči a rozšířili péči, přes veškerou snahu se nepodařilo životní funkce pacienta obnovit. Těsně před polednem pak naše posádky, opět včetně letecké záchranné služby, ošetřovaly ve Strážnici dalšího cyklistu. Střetl se s motorkou. Muže zdravotníci zaintubovali a na řízené ventilaci zaléčeného a zafixovaného letecky transportovali se zraněními těžkého charakteru na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno. Cyklisty s lehkými, středně těžkými, ale i závažnými zraněními jsme měli v péči i v předchozích dnech, buď spadli z kola nebo došlo ke střetu s jiným dopravním prostředkem.

Počet nehod, jejichž účastníky jsou právě jezdci na kole, na jaře každoročně stoupá a tento trend pak pokračuje v letních měsících. Je možné, že svoji roli letos navíc sehrály obavy z nákazy v souvislosti s koronavirovou epidemií a lidé ještě více volili či volí kolo jako dopravní prostředek, ať už na cestu do práce nebo k rekreaci.

K nejčastějším poraněním, která v souvislosti s těmito nehodami ošetřujeme, patří odřeniny, naraženiny či zlomeniny nohou a rukou. A jak je uvedeno výše, jsou to i těžké úrazy, například hlavy. Klíčové je proto použití helmy, všem cyklistům tento ochranný prvek důrazně doporučujeme. Zároveň doporučujeme, aby uživatelé kol pečlivě dbali na jejich dobrý technický stav.

Často stojí za nehodami také alkohol, cyklisté by se mu před jízdou měli vyhnout. Dalším rizikem je přeceňování sil a naopak podcenění pitného režimu, který je obzvlášť v horkých dnech mimořádně důležitý, může docházet ke kolapsům.

Naprosto nevhodné je také používání sluchátek při jízdě na kole. Hlasitá hudba v uších cyklisty může způsobit, že ztratí přehled o tom, co se děje v jeho blízkém okolí.

Dodržujte pravidla, myslete na bezpečnost, buďte na sebe opatrní a chovejte se k ostatním účastníkům silničního provozu ohleduplně.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader