Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
4.7.2019

Nehody motorek včera ve velkém zaměstnávaly naše záchranáře, prosíme: jezděte s rozmyslem

Více než desítka dopravních nehod si včera vyžádala přítomnost našich zdravotníků. Přibližně polovinu z toho tvořily události, kdy účastníkem nehody byl řidič motorky nebo jeho spolujezdec. V jednom případě, jednalo se o zásah na Brněnsku, jsme pacienta ošetřili a letecky transportovali v kritickém stavu na urgentní příjem FN Brno. Později policie potvrdila, že muž těžkým zraněním v nemocnici podlehl. Další nehody motorkářů se staly především v blízkém okolí města Brna, ale například také v brněnských Černovicích nebo na Břeclavsku, tam dokonce došlo ke kolizi dvou motorek. Ve všech případech jsme pacientům poskytli adekvátní přednemocniční péči a převezli je k finálnímu ošetření do nemocnice. Jednalo se především o středně těžká či lehká zranění.

Motorkář je jedním z nejohroženějších účastníků silničního provozu. Není totiž chráněn karosérií vozu, která pohltí velké množství energie, ta se tedy v tomto případě přenáší na nechráněné tělo jezdce. Dalším důležitým faktorem je rychlost, motorka často svádí k rychlosti vyšší, než je cestovní rychlost osobního vozu. Roli hraje i to, jestli při nehodě dojde k nárazu. Na okruhu, určeném pro závodní motorky, jsou únikové zóny, kde se motorka snadno zbrzdí a její řidič plynule „doklouže“ až do samotného zastavení. Ne tak v reálném provozu. Cesty jsou lemovány stromy, sloupy, svodidly a dalšími „plechovými účastníky“ provozu. Srážka s pevnou překážkou ve vysoké rychlosti je pro jezdce na motorce smrtelná. I z tohoto důvodu většinou k nehodám motorek posíláme vrtulník, to samo o sobě svědčí o vážnosti situace.

Nejčastějším poraněním jezdců na motorce jsou vážná zranění horních a dolních končetin, velkým rizikem je poranění páteře a závažné vnitřní i zevní krvácení. Přilby, kvalitní oděv a ochrany páteře už naštěstí nejsou vzácností, mohou předejít zbytečným úrazům nebo snížit jejich vážnost.

Respektujme prosím jeden druhého, vozovku využívají jak jednostopá, tak vícestopá vozidla. Dodržujme pravidla a buďme ohleduplní. Zkusme společně zabránit dalším vážným či dokonce smrtelným úrazům...

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz
ID datové schránky: rv5mvri

x
loader