Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
22.4.2022

Nemocný Kubík potřebuje vibrační vestu, pomůžete?

„Ahoj, jmenuju se Jakub a je mi dva a půl roku. Moje maminka pracuje na jihomoravské záchrance, tatínek je se mnou doma a máme se moc rádi. Všechno spolu zvládáme, i když to není úplně jednoduché. Už od narození jsem měl totiž potíže s dýcháním. Každý den jsem byl zahleněný, mamka nebo taťka mi museli hlen odsávat, pořád jsem kašlal a naši o mě měli strach. A pak jsme museli do Prahy, do nemocnice v Motole. Doktoři mluvili o primární ciliární dyskinezi… ničemu jsem nerozuměl. Jen tomu, že moji rodiče doufali, že se diagnóza nepotvrdí. Je to totiž dost vzácné onemocnění. Potvrdila se, bohužel. A co je hlavní problém? Řasinky v dýchacích cestách neplní svoji funkci. Tuto nemoc zatím bohužel nelze vyléčit. Můžou se ale zmírnit obtíže a dá se předejít poškození plic. Moc by mi proto pomohla vibrační vesta, je to jediné automatizované zařízení napomáhající vyčištění dýchacích cest.

Nestěžuju si, zatím to zvládáme, jak už jsem vám říkal. Používám inhalátor, provádíme společně s mamkou a taťkou dechovou fyzioterapii. A protože vidím, jak jim na tom záleží, spolupracuju ze všech sil. Jako… není to nic moc. Od jednoho roku si proplachuju nosní dutiny a od roku a půl je mým věrným kamarádem inhalátor. Inhalovat musím 2 - 3x denně solný roztok. No upřímně, radši bych si místo toho dal zmrzlinu. Ale to není v nabídce, co nadělám. Po každé inhalaci následuje dechová rehabilitace. Při ní se snažíme dostat rozpuštěný hlen z plic a docílit aktivního vykašlání. Užitečným pomocníkem je nám gymnastický míč, dechové rehabilitační pomůcky, pomáhá vibrační masáž hrudníku. Důslednou hygienou dýchacích cest a prováděním dechových cvičení zabraňujeme vzniku možných komplikací, zánětů plic a středního ucha.

Celé vám to vyprávím proto, že vibrační vesta by mi fakt pomohla, jenomže je hodně drahá. Stojí zhruba 350 000 korun. Nadační fond Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje pro mě vyhlásil sbírku… kdybyste taky chtěli pomoct, peníze můžete posílat na tento transparentní účet: 118321774/5500 A do poznámky prosím napište JAKUB.

Díky moc. Jo a ještě něco, rodiče mě pořád chválí, jak jsem šikovný a zvládám to. Tak bych tady chtěl veřejně říct, že to oni jsou skvělí, že oni to zvládají a že jim za to děkuju. Mějte se všichni fajn a hlavně buďte zdraví.“

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader