Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
9.3.2018

O děti z blanenského babyboxu se postarají záchranáři

Nový babybox, umístěný v objektu výjezdové základny ZZS JmK v Blansku, zahájil svůj provoz. V praxi bude fungovat tak, že při umístění dítěte do schránky přijde výzva na Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS) a zároveň se rozezní alarm i na blanenské základně. Dispečink vyšle na místo nejbližší výjezdovou skupinu a vše bude probíhat jako standardní výjezd. V ideálním případě bude na základně posádka, která miminko vyzvedne, poskytne mu potřebnou zdravotní péči a následně dítě převeze do nejbližšího odpovídajícího zdravotnického zařízení. Pokud budou všechny blanenské posádky ve výjezdu, pak dispečink vyšle některou z posádek z okolních výjezdových základen nebo z Brna. Ve schránce je udržovaná kontinuální teplota a zajištěn přívod vzduchu, dítě proto v babyboxu může zůstat i desítky minut. Po celou dobu je navíc sledované operátorkami KZOS přes kameru.

„Naše posádky denně usilují o záchranu života nebo zdraví každého svého pacienta. Případy, kdy je ohroženo dítě, jsou pro zdravotníky mimořádně citlivé. Pokud blanenský babybox pomůže byť jen jednomu dítěti, má svůj význam,“ vysvětluje ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák.

Provozovatelem babyboxu je nadace STATIM, jejímž předsedou je pan Ludvík Hess, autor projektu. Blansko bylo posledním okresním městem v Jihomoravském kraji, které babybox dosud nemělo.

Kontaktní formulář

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz
ID datové schránky: rv5mvri

x
loader