
Naše operační středisko o víkendu vyslalo pozemní lékařskou posádku i leteckou záchrannou službu do Kyjova, ze čtvrtého patra tam vypadl malý chlapec. Utrpěl těžká zranění, naši zdravotníci jej zaléčili, zafixovali a bylo nutné jej i zaintubovat a napojit na řízenou ventilaci. K další péči pak předškoláčka transportoval vrtulník do brněnské Dětské nemocnice.
Co udělat, aby k takovým případům nedocházelo?
Mějme na paměti, že malé děti jsou velmi rychlé, vynalézavé a zvědavé. Rodič musí být neustále ve střehu, stačí skutečně jen pár vteřin nepozornosti a může se stát neštěstí. Dítě by se vůbec nemělo dostat na balkon, je potřeba zablokovat mu přístup na něj. Stejně tak by se nemělo dostat k otevřenému oknu. I když se rodič domnívá, že okno je dostatečně vysoko a dítě na něj nedosáhne, není to pravda. Dítě je schopno „dostrkat si“ k oknu například krabici, židličku nebo třeba i velkou hračku, na předmět vyleze a okno, resp. nebezpečí je na dosah.
V dnešní době existuje celá řada zábran a pojistek, jde o malou finanční a časovou investici, která dítěti zajistí bezpečí. Pokud je v domácnosti malý člen rodiny, pak by se okna měla otevírat jen tzv. na ventilačku. A je třeba mít na paměti, že síťka proti hmyzu nezabrání tomu, aby dítě z okna vypadlo.
Dbejte prosím na bezpečnost.
Zdravotnická záchranná služba JmK p.o. |
telefon: |
E-mail: info[a]zzsjmk.cz
ID datové schránky: rv5mvri |