Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
13.5.2021

Po roce se opět školíme a poprvé přitom plně využíváme všech vymožeností nového výcvikového centra

V dubnu jsme odstartovali další celokrajské školení, díky příznivější covidové situaci navíc s prezenční praktickou výukou. Teorii jsme prozatím ponechali ve virtuálním prostředí na vzdělávacím portálu. Výcvikové centrum v Bohunicích už je ale v těchto dnech v plném zápřahu.

Ve skupinách po pěti zdravotnících se zde během kurzu prostřídají 4 týmy, které postupně rotují po jednotlivých stanovištích. Záchranáři si ověřují své znalosti a dovednosti při simulovaných situacích, které řeší bez účasti lektora. Včera šlo například o porod v sanitce nebo resuscitaci ženy ve vysokém stupni těhotenství. Další stanoviště jsou vedena formou stáží, workshopů a diskuzí.

Věrně nasimulovat událost dokáže tým lektorů díky nejmodernějším technologickým „vychytávkám“, které centrum nabízí. Během úkonů se zachraňujícím týmem komunikuje Sim Man nebo Sim Mom. Jde lidově řešeno o figuríny, technicky vzato jsou to však dokonalé simulátory v mužské a ženské podobě, které dokáží mimo jiné i mrkat, plakat, potit se nebo krvácet. Simulátor se tedy chová téměř jako reálný pacient, lze na něm vše důležité vyšetřit a provést život zachraňující úkony. Na záchranáře mluví prostřednictvím lektora, který probíhající zásah sleduje z režie. Tady se také celý průběh plnění úkolů zaznamenává, aby si bylo možné během pozdějšího debrífingu znovu přehrát jednotlivé situace.

Na školení musejí záchranáři přicházet teoreticky vyzbrojeni, tzn. musí si prostudovat připravené informace ke kurzu. Přednášky mají k dispozici ve formátu pdf nebo ve formě videí, které pro ně tým našich lektorů dopředu připravil. Právě lektorům tak patří velký dík za to, jak rychle se přizpůsobili nové situaci i podmínkám a naučili se využívat všech technických možností, které středisko nabízí. 

Během roku projdou školeními postupně všichni záchranáři v kraji. Aby se zabránilo mísení mezi lidmi z jednotlivých základen, je vytvořen klíč, podle kterého jsou zdravotníci rozděleni do jednotlivých termínů. Snížili jsme také počet lidí v kurzu na 20. V letošním roce odškolíme celkem 5 témat: akutní interna – neurologie, rozšířená kardiopulmonální resuscitace dospělých, akutní pediatrie, porod a péče o novorozence po porodu a trauma.

Na neustálém vzdělávání zdravotníků si Zdravotnická záchranná služba Jmk zakládá a velmi nás proto těší, že jsme se z online prostředí mohli po roce opět přesunout i do tréninkových místností k praktické výuce, která je pro nás mimořádně cenná. (HK)

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader