Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
3.4.2019

Požár na rockovém koncertě: společné cvičení složek IZS

Taktického cvičení v areálu brněnského výstaviště se zúčastnilo 447 cvičících a 775 účastníků na straně figurantů a publika. V publiku byli jednak lidé ze státních neziskových organizací, ale také figuranti ze složek Integrovaného záchranného systému a z Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Jednalo se o simulaci požáru při rockovém koncertu, na kterém zahrála skupina Brünnfield. Přibližně o půl deváté večer začalo v pavilonu, kde se koncert odehrával, hořet. Publikum bylo vyzváno, aby poklidně opustilo budovu, ale v jedné části se strhla panika, při níž se zranilo několik lidí. Na místě pak bylo 35 zraněných osob, lidé byli popálení, nadýchaní kouře, pošlapaní davem a zároveň došlo i k pobodání účastníků koncertu. Cvičící záchranáři, policisté ani hasiči podrobný scénář dopředu neznali.

„Toto cvičení prokázalo, že zvládání takové nehody vyžaduje včasný zásah a připravenost všech složek. Děkuji všem zasahujícím složkám Integrovaného záchranného systému za jejich profesionalitu a využití moderních technických prostředků. Poděkování patří také figurantům a všem zúčastněným organizacím. Perfektní zásah všech složek Integrovaného záchranného systému při srážce tramvaje a trolejbusu na Křenové ulici v Brně ukázal, jak je důležité prověřovat připravenost na obdobné situace,“ zdůraznil hejtman Bohumil Šimek.

A ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová dodává: „Hlavním smyslem cvičení bylo prověřit taktiku, schopnost komunikace, součinnost jednotlivých složek, správné proudění informačních toků, třídění pacientů a jejich následný odsun do Fakultní nemocnice u svaté Anny, která se ke cvičení připojila. Prověřili jsme také fungování podpůrného psychosociálního týmu. Pouhou shodou okolností všechny složky zasahovaly o den dříve u reálné dopravní nehody s hromadným postižením osob. Zákrok byl proveden prakticky bezchybně a zásluhu na tom mají právě cvičení tohoto typu.“

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader