
V neděli ráno vyslalo naše operační středisko na Blanensko vrtulník a pozemní lékařskou posádku. Zdravotníci měli v péči tři dospělé osoby, které se přiotrávily oxidem uhelnatým po té, co si přitápěly v obytné dodávce. Pacientům jsme poskytli kyslíkovou terapii a po ošetření jsme je převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno.
Je potřeba říct, že tyto případy mohou skončit i tragicky. Intoxikace tímto plynem, kterému se také říká „tichý zabiják“, může mít za následek i smrt. To je ale ta nejhorší varianta. Takže začněme od začátku: první příznaky otravy jsou nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, slabost... Při závažnějším stupni přistupují neurologické příznaky, jako je například dvojité vidění či porucha řeči. V takové situaci je samozřejmě potřeba dostat se co nejrychleji na čerstvý vzduch a přivolat pomoc. Pokud je poskytnuta včas, postižený pacient může být vyléčen bez následků.
Nejlepší je samozřejmě prevence, to znamená: musíme se snažit zabránit úniku tohoto jedovatého plynu. Lze tomu předejít důslednou péčí o funkčnost komínů, ale také plynového kotle, karmy či malých přenosných topidel. Pokud však i přes veškerá preventivní opatření dojde k úniku oxidu uhelnatého, před jeho zvýšenou koncentrací nás dokáží varovat senzory a čidla, která lze zakoupit ve specializovaných obchodech a poté je umístit v domácnostech.
Zdravotnická záchranná služba JmK p.o. |
telefon: |
E-mail: info[a]zzsjmk.cz
ID datové schránky: rv5mvri |