Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
16.2.2022

Resuscitace v tramvaji aneb když se síly spojí

V druhé půli měsíce ledna vyslalo naše operační středisko na Šilingrovo náměstí v Brně lékaře v setkávacím systému, záchranářskou posádku a inspektora provozu. Přímo v tramvaji měl zástavu oběhu muž staršího věku. Ve voze se pacienta ujali nejprve pasažéři, mladý muž a žena, jak se později ukázalo, jednalo se o zdravotní sestru. Na základně pokynů naší operátorky zahájili společně masáž srdce a snažili se obnovit životní funkce seniora.

Když na místo přijeli naši zdravotníci, navázali na resuscitaci a rozšířili péči. „Pokračovali jsme v masáži srdce a použili jsme opakovaně defibrilátor. Zajistili jsme dýchací cesty pacienta, napojili jej na řízenou ventilaci a zaléčili. Posléze se nám podařilo obnovit srdeční činnost. Musím pochválit všechny své kolegy, ale také cestující, kteří resuscitaci zahájili. Oporou nám byl i řidič tramvaje. Toto jsou vypjaté okamžiky, velmi nám pomůže, když přítomní zachovají klid a snaží se nám v rámci svých možností pomoci a ulehčit situaci. Děkuji všem,“ říká Eva Freyová, lékařka, která měla společně se svými kolegy záchranáři pacienta v péči. Seniora převezla sanitka do Fakultní nemocnice u svaté Anny.

A nedávno přišel milý dopis. „Chtěli bychom tímto vyjádřit nesmírný dík posádkám, které na Šilingrově náměstí zachránily mému manželovi život. Zároveň bychom chtěli poděkovat i spolucestujícím z tramvaje č. 12, kteří mu poskytli první pomoc. A děkujeme i zdravotníkům obou brněnských fakultních nemocnic, kteří měli manžela v péči. Marie a synové“

„Tento zážitek mi opět ukázal, co v životě má opravdu cenu. Jsem ráda, že jsem mohla pomoci. Společně s dalším cestujícím jsme ze sebe při masáži srdce vydali maximum. Bylo mi ctí, pokud jsem napomohla k záchraně života, snad se toto poděkování dostane i k muži, který společně se mnou resuscitoval až do příjezdu záchranářů,“ usmívá se všeobecná sestra Veronika Komínková Fabianová.

Také doufáme, že k muži, který pomáhal při resuscitaci v tramvaji, se toto poděkování dostane. Na fotkách nám totiž bohužel chybí… Vidět na nich můžete lékařku Evu Freyovou a záchranáře Ivo Koláčka, záchranáře Zdeňka Labského a Milana Musila, operátorku Dagmar Navrátilovou, všeobecnou sestru Veroniku Fabianovou, inspektora provozu Tomáše Dvořáčka a řidiče tramvaje Benedikta Gregora. Ti všichni spojili své síly, aby zachránili lidský život.

Pochvala moc potěšila a máme i skvělou zprávu. Náš pacient se zotavuje, daří se mu každým dnem lépe a teď už je v domácí péči. A to je pro nás ta největší odměna. Všem, kteří pomohli, děkujeme.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader