Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
21.4.2022

Soutěž v resuscitaci, přednášky, pracovní i přátelská setkání…

… takové byly letošní Brněnské dny urgentní medicíny. Jednalo se již o 21. ročník a provázela jej radost z toho, že se po dvou ročnících mohl konečně opět konat prezenčně. A bez respirátorů smiley

Do Mikulova, malebné perly jižní Moravy se sjely stovky odborníků, aby si poslechly přednášky nebo aby se zúčastnily workshopů. Témat bylo nepřeberné množství. „Jako každý rok, i letos byl program pestrý. Hlavním motem byl „atypický pacient“, například psychiatrický, revmatologický či geriatrický nebo atypické kazuistiky bolestí na hrudi či význam nespecifických příznaků v urgentní medicíně. Jedním z hodně aktuálních témat byla paliativní péče a zdravotnická záchranná služba. Zájemci mohli přijít i na prezentace o nejčastějších závažných stavech u dětí, na odborný workshop zaměřený na intraoseální zavedení do pažní kosti či femuru u dítěte nebo na prezentaci o principech urgentní medicíny ve válečných podmínkách, což je také bohužel velmi aktuální problematika,“ vysvětluje hlavní organizátorka akce, lékařka jihomoravské záchranky Jana Kubalová.

Úplnou novinkou mikulovské konference byl první ročník soutěže Resusci Cup 2022, kdy se čtyřčlenné týmy utkaly v provádění rozšířené resuscitace u dospělých a ve finálovém kole u osmiměsíčního dítěte. „Byl to krásný souboj, všichni předvedli perfektní výkony. Vyhrát však mohl jen jeden tým a po napínavém finále mezi moravskoslezskou a jihomoravskou záchrankou zvítězila nakonec ta domácí. Samozřejmě mě to potěšilo, ale obrovské uznání patří všem, kteří se zúčastnili,“ říká s úsměvem Jana Kubalová.

V rámci Brněnských dnů urgentní medicíny se vždy setkávají různé pracovní skupiny, které tak mohou sdílet svoje znalosti, zkušenosti a řešit aktuální témata z oboru. Standardem již je setkání sekce operačního řízení, letecké záchranné služby, vzdělavatelů ZZS nebo členů SPIS a PEER (Systém psychosociální intervenční služby), tradicí se stává i setkání tiskových mluvčích, letos nově proběhla schůzka náměstků nelékařské zdravotní péče a také ustavující zasedání sekce urgentních příjmů. „Myslím, že se nám to letos opět vyvedlo a snad byla konference pro všechny přínosným, ale také příjemným a obohacujícím zážitkem. Velmi děkuji všem, kteří se podíleli na přípravě programu, přednášejícím, ale i těm, kteří přijeli „jen“ naslouchat, protože bez posluchačů by konference neměla smysl a tu správnou atmosféru. A také samozřejmě děkuji pořádající agentuře Symma a všem našim sponzorům, bez nichž by se akce nemohla konat,“ uzavírá spokojeně Jana Kubalová.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader