Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
23.2.2022

Štěpánek nemohl dýchat, pro něj i jeho rodiče to byla těžká noc

„Chtěli bychom moc poděkovat zdravotníkům, kteří přijeli k našemu tříletému synovi Štěpánkovi kvůli akutnímu záchvatu laryngitidy. Byli skvělí! Profesionální a moc milí, ceníme si lidského přístupu. Synovi poskytli první pomoc a poté jej převezli do Dětské nemocnice v Brně. Už jsme doma a ještě jednou moc děkujeme,“ píše nám paní Veronika.

Za malým pacientem vyslal náš dispečink v polovině února lékaře v setkávacím systému a záchranářskou posádku. Chlapeček měl velké potíže s dýcháním, bylo třeba mu podat kyslík a zaléčit jej. Po ošetření jsme Štěpánka transportovali k další péči do nemocnice, jak už zaznělo výše. Pochvala od maminky malého pacienta nás moc těší a ještě víc nás těší, že už je chlapci dobře a že náš plyšový Defík je mu věrným kamarádem. Zdravíme celou rodinu smiley

A přidáváme užitečné rady: Akutní laryngitida, neboli zánět hrtanu, může postihnout kohokoliv. Ohrožuje zejména děti, nejvíce ty nejmenší, tedy kojence, batolata a předškoláky. Při laryngitidě dochází k otoku dýchacích cest v oblasti hrtanu. Typickým projevem je štěkavý kašel, sípaní či zastřený hlas. Je třeba toto onemocnění u dítěte brát jako akutní stav, kde je zcela na místě volat záchrannou službu a to proto, že k dušnosti a zhoršení stavu může dojít velmi rychle.

Co můžete udělat do příjezdu naší posádky? Důležité je zachovat klid a poskytnout dítěti první pomoc, která povede k ústupu otoku dýchacích cest. Dítě je třeba v první řadě uklidnit, aby neplakalo a nenamáhalo se. Dále je nutné přemístit jej do chladného prostředí, kde otok dýchacích cest nenarůstá a naopak může ustoupit. Tedy v období, kdy je venku chladný vzduch, zabalíme dítě do teplého oblečení a jdeme s ním buď k otevřenému oknu, na balkón nebo před dům. Pokud to nejde, nebo se laryngitida objeví v letním období, pak dítě vezmeme, opět ve vhodném oblečení, k otevřenému mrazáku či ledničce a necháme malého pacienta vdechovat chladný vzduch tímto způsobem. Pokud jsou v domácí lékárničce antihistaminika či kortikoidový čípek, lze tyto léky podat dle doporučeného dávkování. Přivolaná posádka záchranné služby se pak o dítě postará.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader