Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
26.9.2023

Teď… teď… teď… aneb co to je TANR

TANR neboli telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace je postup, kdy operátor na tísňové lince poskytuje rady laickému zachránci, jak správně provádět masáž srdce do příjezdu posádek záchranné služby, popřípadě do příjezdu tzv. first responderů. Na odborném kongresu (Novákovy traumatologické dny v Brně) odprezentovala konkrétní kazuistiku naše kolegyně operátorka Simona Hertlová a její přednáška měla velký ohlas. Jednalo se o dopravní nehodu, kolizi motorky a osobního vozu, ke které došlo v červnu nedaleko Brna. Těžce zraněný motorkář měl zástavu oběhu, řidič auta dýchal, ale byl zaklíněný.

„Na místě byli svědkové nehody, ale pochopitelně silně rozrušení. Potřebovala jsem je aspoň trochu uklidnit a přimět k tomu, aby spolupracovali. Nejprve jsem jim poradila, jakým způsobem sundat motorkáři helmu. Pak jsem vysvětlila, jak hluboko a jakou frekvencí mají stlačovat hrudník. Hodně pomáhá, když udáváte tempo… teď, teď, teď… Situace na místě byla nepřehledná a stresující, snažila jsem se zároveň mít pod kontrolou i řidiče zaklíněného v autě. Tomu bylo třeba přidržet hlavu, aby byly volné dýchací cesty. Snažila jsem se vše co nejlépe zorganizovat a rozdělit úkoly tak, abychom nic nepodcenili. Lidé na místě se velmi snažili pomoci, ale celá situace pro ně byla extrémně náročná,“ vzpomíná operátorka Simona.

Na místo jako první dorazili hasiči, pokračovali v masáži srdce a na ni pak navázali naši zdravotníci. Motorkáře jsme za stálé resuscitace transportovali do nemocnice, zemřel však při předávání na urgentní příjem. Pro jeho záchranu udělali všichni přítomní maximum, zranění byla bohužel příliš vážná. Řidiči osobního vozu se po vyproštění také zastavilo srdce, naše posádky jej proto resuscitovaly a po úspěšné obnově životních funkcí převezly do nemocnice. Tento muž měl větší štěstí, zotavil se a po dvou týdnech byl propuštěn k domácímu léčení.

Naši operátoři musí mít v prvé řadě odborné znalosti, ale navíc čelí dennodenně obrovskému stresu. Přesto musí zachovat klid, přenést jej na ty, kteří jsou na místě události, a snažit se, aby co nejkvalitněji dokázali poskytnout první pomoc. Mají náš velký obdiv, děkujeme.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader