Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
6.12.2017

TZ Mimořádný nárůst intoxikací CO a prevence

TZ: Mimořádný nárůst intoxikací CO
Osm pacientů po otravě oxidem uhelnatým ošetřovali během jediného týdne (29.11.-5.12.) jihomoravští zdravotničtí záchranáři. Dva pacienti museli být následně ve vážném stavu transportovaní vrtulníkem na specializované pracoviště v Ostravě k léčbě v hyperbarické komoře.
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje se na základě těchto případů z posledních dnů rozhodla důrazně varovat lidi před možnými následky. V České republice je každoročně hospitalizováno několik set pacientů po intoxikaci CO.  Jen v Jihomoravském kraji vyjížděly naše posádky letos k víc než 60ti pacientům nadýchaným tímto nebezpečným plynem. Po intoxikaci CO může mít člověk trvalé neurologické následky a nezřídka dochází k úmrtí. Postižený může být jeden člověk, ale i celá rodina dle koncentrace a šíření plynu. Přitom prevence je velmi jednoduchá. Cena čidel na detekci CO, která dokáží zachránit život, je necelých 500 korun a dají se pořídit na internetu i v téměř každém obchodě s vybavením pro dům.
Obdobný detektor je součástí vybavení každé posádky ZZS JmK, je umístěný na batohu se zdravotnickým materiálem tak, aby spustil akustický signál ihned, když se dostane do prostředí, kde došlo k úniku CO. To nejenže urychluje stanovení diagnózy, která nemusí vždy ukazovat na možnou otravu CO, ale taky chrání samotné záchranáře.
Možné otravě CO se vystavuje každý, kdo provozuje jakékoli topné zařízení. Revize            topidel a komínů zajišťují pouze částečnou, nikoli však stoprocentní ochranu.
Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že se mnohem lépe než kyslík váže na krevní barvivo (hemoglobin). Jedná se o bezbarvý plyn, který není cítit a často je proto mezi zdravotníky nazýván „tichým zabijákem“. Nedostatek kyslíku (hypoxie) se nejvíce projeví v orgánu, který má enormní spotřebu kyslíku a téměř žádné kyslíkové zásoby, v mozku. Proto dochází k velmi rychlé ztrátě vědomí.

Jak se otrava CO projevuje – projevy intoxikace nejsou specifické a mohou evokovat řadu dalších onemocnění:
Lehká otrava (navázání na 10-25 procent hemoglobinu)
-        Otupělost, únava, závratě, špatná koordinace projevů
-        Zrychlení srdečního tepu, zrychlené dýchání
-        Bolest hlavy, tepání ve spáncích
 
Středně těžká otrava (navázání 25-45 procent)
-        Zmatenost
-        Pocit na zvracení, zvracení
-        Ospalost až hluboký spánek
Těžká otrava (navázání 45-60 procent)
-        Bezvědomí, křeče
-        Poruchy dechu
Velmi těžké a smrtelné stavy (při navázání na víc jak 60 procent hemoglobinu)
-        Zčervenání lůžek nehtů, rtů a jazyku
-        Selhání životních funkcí

Kontaktní formulář

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz
ID datové schránky: rv5mvri

x
loader