Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
12.6.2018

Učíme se zachraňovat, i my nezdravotníci…

Kurz první pomoci pro „nezdravotníky“ jihomoravské záchranky zorganizovali naši kolegové se zdravotnickým vzděláním a přípravě věnovali velkou péči. V rámci čtyřhodinového školení jsme se dozvěděli, jaké jsou zásadní kroky v rámci poskytování první pomoci, co je úplně nejdůležitější a jak dodržovat bezpečnost na místě události.

Po úvodní přednášce následoval praktický výcvik. Jedním ze stanovišť byla ukázka kardiopulmonální resuscitace za pomoci automatizovaných externích defibrilátorů, tu jsme si pak sami mohli na figurínách vyzkoušet.

„Masáž srdce není jednoduchá, i když se to tak může na první pohled jevit. Jde o fyzicky náročnou činnost, a i když si lidé mohou myslet, že by ji v případě nutnosti uměli provést, nemusí být provedena správně. Například není dostatečně hluboká nebo může být počet stlačení hrudníku za minutu nedostačující. Pak to bohužel k záchraně života nestačí,“ vysvětluje Sylva Nováková, jedna z organizátorek kurzu. Z jejích slov jasně vyplývá, proč je nácvik poskytování první pomoci tak důležitý.

Na programu byla také simulovaná dopravní nehoda, dále jsme získali informace o tom, jak ošetřit popáleniny nebo jak zastavit krvácení, speciální kapitolu představovala ukázka ošetření malých dětí.

„Bylo to všechno velice poučné a zajímavé, některé věci jsem znala, ale hodně nového jsem se naučila. Nevím, jak přesně bych se zachovala v situaci, kdy bych musela poskytovat první pomoc, ale teď se na to cítím dobře připravená,“ popisuje spokojeně Dagmar Šimáková, účastnice kurzu. „A děkujeme kolegům, že s námi měli svatou trpělivost,“ dodává s úsměvem.

Kontaktní formulář

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz
ID datové schránky: rv5mvri

x
loader