Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Z výjezdů
5.4.2021

Velikonoční svátky 2021 - bez alkoholu, avšak s vážnými nehodami a zraněními

Letošní Velikonoce byly pro záchranáře tak trochu netypické. Oproti předchozím rokům výrazně ubyly výjezdy k pacientům, jejichž úrazy nebo zhoršený zdravotní stav zapříčinilo nadměrné požití alkoholu. Velikonoční svátky se ale bohužel neobešly bez tragických nehod ani vážných zranění.

Ke smrtelné havárii došlo v noci na neděli. Po třetí hodině ranní dostal náš dispečink oznámení o dopravní nehodě v Tavíkovicích na Znojemsku. Operátorka na pomoc ihned vyslala nejbližší lékařskou pozemní posádku i záchranářský vrtulník. Ten však byl ještě za letu odvolán. Lékařka, která přijela na místo nehody, totiž zjistila, že jeden z pacientů utrpěl při nehodě mnohočetná vážná zranění, kterým podlehl ještě příjezdem záchranářů. Druhý účastník vyvázl z nehody bez poranění. Byl vyšetřen a jeho stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení.

Během nedělního dne pak vrtulník vzlétal ještě několikrát. Po čtvrté hodině odpolední například do Mikulčic ke zraněnému mladému muži, který spadl z posedu, z výšky asi čtyř až pěti metrů. Zároveň byla vyslána i pozemní lékařská posádka z Hodonína, která na místo dorazila současně s vrtulníkem. Zdravotníci pacienta, který si pádem způsobil fraktury horních i dolních končetin, vyšetřili, zaléčili, zafixovali a vrtulník jej následně transportoval do traumacentra FN v Bohunicích k další péči.

Na Velikonoční pondělí se krátce po osmé hodině ráno v Čebíně vážně zranil starší muž, když opravoval traktor. Stroj ho přejel velkým zadním kolem a museli jej vyprostit hasiči. Na pomoc mu dispečink záchranky vyslal leteckou záchrannou službu i pozemní posádku. V době příjezdu zdravotníků byl pacient při vědomí, jeho zranění však byla velmi vážná. Utrpěl těžké poranění břicha, pánve a dolních končetin. Naši zdravotníci jej ošetřili, zaléčili, podali mu léky tišící bolest a následně byl zraněný senior sanitkou transportovaný na urgentní příjem FN v Bohunicích. Překlad ze sanitky do vrtulníku totiž vážný zdravotní stav pacienta neumožňoval.

Během pondělí pak došlo ještě ke dvěma vážnějším dopravním nehodám. U Šardic na Hodonínsku havarovalo a převrátilo se přes střechu auto, ve kterém cestovali dva muži a malý chlapec. Zranění dospělých pasažérů byla lehčího charakteru. Chlapce jsme nejprve po ošetření transportovali se středně těžkým poraněním hrudníku na chirurgii kyjovské nemocnice, po dalších vyšetřeních však byl nutný ještě převoz na vyšší pracoviště do brněnské Dětské nemocnice.

Odpoledne pak vrtulník vzlétal k nehodě malého cyklisty v Načeraticích u Znojma. Chlapec školního věku se zde snažil rychle uhnout protijedoucímu autu. S podezřením na vážné zranění pánve bylo dítě poté, co mu lékařka pozemní posádky spolu se záchranáři poskytli přednemocniční péči a zafixovali jej, transportováno letecky na urgentní příjem Dětské nemocnice v Brně. (HK)

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader