Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
6.10.2021

Vezměte si příklad z Josefínky…

… a noste reflexní prvky, může vám to zachránit život. Dvanáctiletá Josefínka chodí do školy, na kroužky i za kamarádkami vybavena reflexními prvky. Její rodiče dbají na její bezpečnost, vědí, jak moc je důležité „být vidět“. Podzim přináší i hezké a slunečné dny, ale je třeba si uvědomit, že je tu období ranních mlh, deště a odpoledne už padá brzy tma.

Proto doporučujeme nošení reflexních prvků. To je navíc povinné, pokud se chodec pohybuje za snížené viditelnosti po silnici mimo obec v místě, které není osvětleno. 

Reflexní prvek je užitečný nejen v noci, tedy za tmy, ale také za šera či v husté mlze. A je samozřejmě dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat, týká se to například i neosvětlených přechodů. Stačí kvalitní doplněk z reflexního materiálu výrazné barvy, nabízí se žlutá, světle zelená nebo třeba oranžová. Ideální je například pásek, umístěný na noze nebo na ruce, je skladný a tak jej můžete nosit u sebe v kapse nebo v tašce a použít ho až v případě potřeby. Ale existují i reflexní klíčenky, tkaničky… škála je pestrá.

Vhodný reflexní prvek skutečně může zachránit život. Řidič, který v noci uvidí chodce v tmavém oblečení, má zhruba 18 metrů na adekvátní reakci. Pokud je ale chodec vybaven reflexním prvkem, zvyšuje se vzdálenost, na kterou je řidič schopen rozeznat postavu, až na 200 metrů. Tady už vzniká dostatek prostoru na to, aby se chodci bezpečně vyhnul.

Reflexní doplňky seženete například v papírnictvích, ale i v klasickém supermarketu nebo na čerpací stanici.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader