Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
31.10.2023

Virózy aneb než zavoláte tísňovou linku 155…

Začíná období viróz, a ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu. Přesto denně evidujeme desítky hovorů od lidí, kteří volají na pomoc sanitku, místo aby konzultovali svůj stav s praktickým lékařem nebo navštívili pohotovostní službu, a učinili základní kroky běžné v rámci ochrany vlastního zdraví.

Jsou samozřejmě případy, kdy volající nedokáže sám posoudit vážnost situace, ať už se to týká jeho zdravotního stavu či stavu jiného pacienta, pak je volání na linku 155 pochopitelné. Častěji se však setkáváme s volajícími, kteří popisují zdravotní problémy přesně v souladu s příznaky viróz. Pak opravdu není na místě volat si sanitku, v tu chvíli ji totiž může potřebovat někdo, komu skutečně jde o život.

A jak se tedy viróza projevuje: nejčastěji se dostaví teplota, bolest hlavy, rýma, kašel, ale i zažívací potíže. Podceňovat toto onemocnění se nevyplácí, je potřeba zahájit léčbu.

Při prvních příznacích ulehnout do postele a odpočívat

Zvýšit dávku vitamínů, ideálně příjmem čerstvého ovoce a zeleniny

Zajistit dostatek tekutin

Při dráždivém a hlavně suchém kašli zvlhčovat v místnosti vzduch a nekouřit

Vyvarovat se kontaktu s dalšími lidmi a nešířit nákazu dál

Vypotit se

Případnou léčbu horečky a dalších příznaků konzultovat s praktickým lékařem nebo lékárníkem, nepřekračovat maximální doporučené dávkování léků

Volání linky 155 by mělo být tou poslední možností, úkolem operátorů a záchranářů je pomoci při ohrožení života či vážném postižení zdraví, do této kategorie ve většině případů virózy nespadají.

Na druhou stranu, není naším cílem snaha o zlehčování dopadů virového respiračního onemocnění. Především u chronicky nemocných pacientů, seniorů, těhotných žen, malých dětí či jinak oslabených osob může znamenat i vážné ohrožení zdraví. Tyto osoby by především neměly podceňovat preventivní kroky, jako je například očkování, a měly by se vyhýbat místům s vysokým rizikem nákazy (místa s vysokou koncentrací lidí v uzavřeném prostoru apod.). Je třeba, aby při prvních příznacích respiračního onemocnění konzultovaly svůj stav s ošetřujícím lékařem. Pokud se dostaví výrazné dýchací potíže, vysoké horečky s poruchou vědomí, křeče či jiný stav přímo ohrožující pacientovo zdraví, je samozřejmě na místě bezodkladně zavolat na linku 155. Jsme tu pro vás a rádi pomůžeme.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader