Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
28.4.2022

Začalo to krmítkem pro ptáky aneb co všechno umí naši záchranáři

Náš kolega Zdeněk Petz ze znojemské základny řídí sanitku už 22 let. A podle jeho slov by neměnil. Svou práci má rád, volant a čtyři kola jsou jeho vášní a těší ho pomáhat druhým. Jak nám řekl, povolání se stalo zároveň jeho koníčkem. Ale kromě zaměstnání u záchranky ho baví ještě práce se dřevem. Našemu internímu záchrankovému časopisu poskytl rozhovor, teď jej nabízíme i vám, máte-li chvilku…

Jak to vlastně začalo? Kdy vám pod rukama „vyrostl“ první výrobek?

Bylo to před sedmi lety, když jsme se z paneláku přestěhovali do domku. Zbudoval jsem si v něm dílničku, takový „kamrlík“ nebo chcete-li zákoutí pro chlapa (úsměv). A tehdy jsem si začal hrát se dřevem, šlo mi to a začalo mě to bavit. Ale mohl bych jít ještě dál do minulosti, můj táta je myslivec, dodnes bydlí v hájence a se dřevem mě vlastně kdysi naučil zacházet on. Takže po těch letech se mi tato rodičovská výuka docela hodila. Ve své dílničce jsem jako první věc vyrobil krmítko pro ptáky a pověsil ho na meruňku… Ale opeřenci se tam moc nehrnou smiley

Je pro vás vůně dřeva jeden z důvodů, proč jste se začal věnovat právě této zálibě?

Určitě. A je příjemné pozorovat, jak vám to roste pod rukama. A samozřejmě… je to parádní čistička hlavy.

Už jste se někdy zranil? Sám to znáte z výjezdů…

Ano, znám to. Já jsem se zatím jen párkrát škrábnul, jak vidíte, prsty mám zatím všechny (smích).

Co všechno je třeba mít pro práci se dřevem? A podle čeho vyrábíte ty krásné věci? Podle nějakého vzoru?

To si postupně všechno pořídíte, protože zjistíte, co vám ještě chybí. Dřevo mám většinou smrkové, borovicové nebo modřínové. A nesmí vám chybět pila, soustruh, hoblíky, brusky, vrtačky a tak dál. Inspiraci hledám hodně na internetu a pak si namaluju plán a všechno vyměřím. Na konci se barví a lakuje. Někdy mám jasnou představu, ale výsledek pak třeba vypadá trošku jinak. Ale většinou se držím plánu.

Na jedné z fotek je například bouda pro psa…

Ano, ta byla pro kolegu záchranáře. Vyrábím hodně pro kamarády, kdo si co řekne. Náročná byla králíkárna, to byl asi největší kus, co jsem kdy vyrobil, ale doufám, že ušáčci jsou spokojení. Taky jsem vyrobil 12 lavic a 6 stolů do mateřské školky, to bylo hodně práce, na několik týdnů.

Parádní jsou i auta IZS.

Ano, ty má doma jedna kolegyně operátorka. To jsem si tak hrál… hodně jsem se třeba piplal se včeličkami, ty jsem dělal pro děti, na procvičení motoriky, to jsou hezké zakázky. Dělal jsem už i malou prolézačku, pak taky letadýlko, na které si menší děti mohou sednout, nebo třeba sáňky. A pro dospělé zase stojan na víno nebo stoleček pod květináč.

A vyrobil jste si také něco pro sebe? Tedy kromě krmítka…

Ano, do baráku jsem udělal zábradlí, z toho mám radost, to byla docela dřina.

Máte dva syny, našli si také oni cestu k práci se dřevem? Asistují vám v dílně?

Starší syn má blíž spíš ke stavařině, ale ten mladší chce být truhlářem. Nedávno z polínek vyrobil moc hezké svícny a věnoval je jako dárek učitelům ve škole. To jsem sám koukal, jak se mu to povedlo.

Říkal jste, že vás baví ta vůně a že vás těší, jak práce roste pod rukama. Co je pro vás největší radost, když zakázku dokončíte?

Nejvíc mě těší, když přijede zákazník a řekne, že se mu to líbí a přesně tak si to představoval. To jsem pak opravdu rád.

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader