Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
1.3.2012

Zahájení poskytování letecké záchranné služby i v nočních hodinách z Brna

Zahájení poskytování letecké záchranné služby i v nočních hodinách z Brna
Dne 1. 3. 2012 zahajuje Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, p.o. poskytování letecké záchranné služby v nočních hodinách. K tomuto kroku došlo po předchozích odborných diskuzích a konzultacích zástupců vedení krajských úřadů a zdravotnických záchranných služeb krajů Olomouckého, Vysočina a Jihomoravského spolu s provozovatelem vrtulníků, firmou Alfa-Helicopter. Cílem je významným způsobem zlepšit organizaci nočního provozu letecké záchranné služby a tím i zvýšit dostupnost této nezastupitelné složky přednemocniční neodkladné péče. Noční provoz letecké záchranné služby byl dosud zajišťován z Olomouce, odkud se přesouvá do Brna.
Letecká záchranná služba Brno bude k dispozici v noci pro kraje: Jihomoravský, Vysočina, Olomoucký a částečně Pardubický. Ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou kraje Moravskoslezského budeme společně poskytovat službu pro kraj Zlínský.
Důvody, které vedly k redislokaci nočních letů z Olomouce do Brna, byly následující:
* Brno se svým širokým zdravotnickým zázemím dvou fakultních nemocnic s traumacentrem, komplexním cerebrovaskulárním centrem, centrem invazivní kardiologie, popáleninovým centrem, specializovanými centry pro dětské pacienty poskytuje nepřetržitě zdravotní služby občanům nejen kraje Jihomoravského, ale i občanům Kraje Vysočina a z části pak i z krajů Pardubického a Zlínského. Toto zázemí v případě potřeby využívají mnohdy i pacienti z Olomouckého kraje.
* Velký význam při rozhodování mělo i zlepšení a rozšíření plošného pokrytí území ČR touto službou.
* Rozhodujícím faktorem byl i ekonomický dopad změny. Spolu s omezením letů ekonomicky nevýhodných po trojúhelníku, které jsou i časově náročné, dojde k celkovému zlepšení dostupnosti této služby. Jinými slovy, větší benefit pro pacienta může být zajištěn nižším náletem, což je přínosem pro občany i pro vyšší hospodárnost této služby.
* Nešlo opomenout ani technické zázemí mezinárodního letiště v Brně – Tuřanech, které je jistě důležitým prvkem k posílení bezpečnosti nočního provozu.
Reportáž ČT ze dne 4.3.2012 (stopáž 32:00 - 33:42 min)

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz

ID datové schránky: rv5mvri

x
loader