Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
Aktuality
8.2.2019

Zásah FIRST RESPONDERŮ v Kloboukách u Brna

„Chtěl bych vám všem prostřednictvím této zprávy moc poděkovat za záchranu života naší mamky v pátek 1.2. Nebýt vás, bylo by už asi pozdě. V neděli se probudila z umělého spánku a každým dnem se její stav lepší. Proč se to stalo, nikdo zatím neví. Teď je ale důležité pouze to, že je pořád s námi. Odvádíte skvělou práci, vy i záchranáři. Takže ještě jednou díky, přeji co nejvíce úspěchů a co nejméně takových zásahů. Miroslav“

Poděkování přišlo Sboru dobrovolných hasičů v Kloboukách u Brna a také my je chceme pochválit. Co se vlastně stalo? Na začátku února jsme byli přivoláni k ženě středního věku, která nečekaně zkolabovala. Svědek události popsal operátorce situaci, ta správně vyhodnotila, že jde o zástavu oběhu a zahájila tzv. TANR, tedy radila po telefonu, jak poskytnout první pomoc. Operační středisko zároveň vyslalo na místo posádku s lékařem a také zajistilo výjezd již zmíněné jednotky dobrovolných hasičů z Klobouk u Brna. Ta přijela na místo jako první a použila automatizovaný externí defibrilátor. Přístroj vyhodnotil srdeční rytmus a doporučil první a pak také druhý výboj. „Za to poděkování jsme moc rádi, byly to emočně vypjaté okamžiky, ale to si člověk v tu chvíli nesmí připouštět. Soustředili jsme se na správné provádění srdeční masáže a na práci s AED. Moc nás těší, že paní, které jsme pomohli, se zotavuje,“ říká Emil Rašner, velitel zásahu.

Když dorazil na místo tým záchranářů vyslaný ze základny v Hustopečích, měla pacientka již obnovený oběh, a tak jsme péči mohli dále rozšířit. „Musím dobrovolné hasiče pochválit, odvedli kus dobré práce. Pacientce jsme zajistili dýchací cesty a žilní vstup. Oběhově stabilní jsme ji pak transportovali do Fakultní nemocnice u svaté Anny,“ vysvětluje lékař Miloš Hons, který byl k případu společně se svou posádkou přivolán.

Zástava oběhu může přijít nečekaně, může postihnout kohokoliv, i velmi mladého člověka. Je důležité vědět, co je třeba udělat a že je třeba to udělat rychle. Automatizované externí defibrilátory mají k dispozici FIRST RESPONDEŘI, ale může se stát, že jej bude muset použít i laik, možná přímo vy. Nebojte se, operátorka na tísňové lince 155 vás v tom nenechá. Přístroje označené zkratkou AED jsou umístěné v boxech, například na obecních úřadech, na čerpacích stanicích, ale také třeba ve velkých obchodních centrech. Myslete na to, že klíčovou roli hrají první minuty… a nebojte se pomoci.

Kontaktní formulář

Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
IČ: 00346292
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
zapsaná v OR u rejstříkového soudu v Brně pod zn. Pr. 1245

telefon:
    +420 545 113 101 (sekretariát ředitele)
    +420 545 113 111, 545 113 102 (podatelna)
fax:
    +420 545 113 104

E-mail: info[a]zzsjmk.cz
ID datové schránky: rv5mvri

x
loader